Hlavní obsah
Velká nádhera režiséra Paola Sorrentina Foto: KVIFF

OHLÉDNUTÍ: Bláznivá obrazivost, brilantní herecké výkony i totální schíza

Letošní ročník mezinárodního filmového festivalu nabídl svým divákům snímky mnoha různých žánrů od komedií přes thrillery až po psychologická dramata. Některé rozesmály, jiné divákovi pozvedly obočí v úžasu, jiné ho uvrhly do úplné schízy.

Velká nádhera režiséra Paola Sorrentina Foto: KVIFF
OHLÉDNUTÍ: Bláznivá obrazivost, brilantní herecké výkony i totální schíza

Mezi nejzapamatovatelnější patří film italského režiséra Paola Sorrentina Velká nádhera, na který díky jeho místy až absurditě, ale především skvělému vizuálu s akcentem na barevnost i detail jen tak nezapomenete.

V hlavní roli exceluje skvělý Toni Servillo [celá zpráva].

Tři newyorští týpci z Borderline Films přivezli do Varů hned několik snímků ze svého portfolia. Za zmínku určitě stojí Simon Killer o mladíkovi, který psychicky i existenčně parazituje na náhodně vybraných dívkách, ale hlavně na festivalu v Sundance v roce 2011 oceněný film Martha Marcy May Marlene o dívce, které se podaří utéct ze sekty, ale její minulost ji dostihne.

Vzpomínky se prolínají se ‚současností‘, skvělá kamera diváka vtáhne do děje, ale smát se u toho rozhodně nebude [celá zpráva].

V roli Marthy se představila Elizabeth Olsen (vlevo), její sestru si zahrála Sarah Paulson.

Foto: KVIFF

Mezi snímky, které v letošním karlovarském výběru patřily mezi ty nej, se řadí také na Berlinale oceněný, brilantně zahraný film Pozice dítěte o psychické závislosti starší úspěšné ženy na svém dospělém synovi, který je hereckým koncertem rumunské herečky Luminity Gheorghiu [celá zpráva].

Luminita Gheorghiu v roli Cornelie

Foto: KVIFF

Koutky zvedne Gloria, příběh španělského režiséra Sebastiána Lelia o starší ženě, která se chodí ráda bavit do tančírny pro starší věkovou kategorii, kde se seznámí s milým, ale, jak vyjde najevo, poněkud podivným mužem, který se neumí odpoutat od svých dcer, jež otcovy slabiny rády využijí.

Paulina García v ústřední roli snímku Gloria

Foto: KVIFF

Spíše pro silné nátury je pak film Camille Claudel 1915, jenž pomocí detailních záběrů na nemocí poznamenané obličeje pacientů ústavu vykresluje utrpení francouzské sochařky [celá zpráva].

Juliette Binochet

Foto: KVIFF

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků