Hlavní obsah

Dojatá Susan Sarandonová převzala Křišťálový glóbus. Vary končí

• Aktualizováno
Novinky, Stanislav Dvořák, Kateřina Farná, Lenka Hloušková

Ve Velkém sále hotelu Thermal byl v sobotu slavnostně zakončen 47. mezinárodní filmový festival Karlovy Vary. Cenu za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii převzala viditelně dojatá americká herečka Susan Sarandonová.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Oscarová herečka Susan Sarandonová s Křišťálovým glóbem.

Článek

"Děkuji, děkuji moc, díky že jste mě pozvali na tento nádherný festival," řekla Sarandonová a pochválila "nádherný bazén".

Ocenila tak práci a umělecké pojetí scény provázející závěrečný ceremoniál. Ten se opět nesl ve sportovním duchu.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Zakončení se podobně jako otevírací ceremoniál neslo ve sportovním duchu. Na diváky čekaly úchvatné scény tanečnic alias plavkyň pochybujících se ladně v poetickém bazénu.

"Každý na mě byl milý a jsem šťastná, že jsem měla příležitost sem přijet," pokračovala americká star.

Festival i město Karlovy Vary označila za nádherné, těší se do Prahy a cenu s chvějícím se hlasem věnovala zesnulé režisérce Noře Ephronové [celá zpráva].

Foto: Jan Handrejch, Právo

Susan Sarandonová přebírá cenu od prezidenta festivalu Jiřího Bartošky.

Křišťálový glóbus za nejlepší film získal norský snímek Martina Lunda The Almost Man (Henrik) [celá zpráva]. "Neznám vás, ale určitě jste fajn lidi," pronesl režisér a prozradil, že bude večer hodně tančit.

Za nejlepší režii byl oceněn Kanaďan Rafaël Ouellet díky filmu Kamion. Ten již odpoledne převzal Cenu ekumenické poroty [celá zpráva] a během závěrečného ceremoniálu poděkoval celé své rodině.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Za nejlepší režii byl oceněn Kanaďan Rafaël Ouellet.

"Jsem rád, že jsem tady mohl být," řekl Ouellet.

Oceněna i černá komedie

Večer zahájil moderátor Marek Eben přirovnáním umělců k plavcům.

"Umělec, který plave jen tam, kde stačí, může zjistit, že celý život plaval v brouzdališti. Opravdový kumštýř musí mít odvahu plavat tam, kde nestačí, i s rizikem, že může jít ke dnu," shrnul.

Repliku očividně ocenila i Eva Zaoralová, která s úsměvem za asistence televizních kamer souhlasně přikyvovala.

Ten bazén je pro mě trošku krátký, jsem spíš dálkový plavec. Film jsme točili 37 let, takže je to spíš plavba přes La Manche
Helena Třeštíková

Divácká cena deníku Právo patří belgické černé komedii Hasta la Vista! režiséra Geoffreye Enthovena [celá zpráva]. Do českých kin by měla přijít v říjnu.

Foto: Milan Malíček, Právo

Diváckou cenu Práva předávala filmová kritička Věra Míšková.

Zvláštní uznání hlavní poroty si odnesli Pavel Liška, Tomáš Matonoha, Josef Polášek a Marek Daniel za výkony ve snímku Polski film Marka Najbrta a také řecký herec Yannis Papadopoulos z filmu Chlapec pojídající ptačí zob [celá zpráva].

Zvláštní cenu poroty a také Cenu Europa Cinemas Label obdržel italský počin Romanzo di una strage (Román o jednom masakru) režiséra Marka Tullia Giordany.

Oceněný herec skoro nemohl mluvit

Nejlepší herečkou byla zvolena Leila Hatamiová [celá zpráva] za roli v íránském filmu The Last Step (Poslední krok) režiséra Ali Mosaffy.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Leila Hatamiová se svým glóbem.

Nejlepším hercem byl vyhlášen Henrik Rafaelsen, který exceloval v norském snímku Martina Lunda The Almost Man (Henrik) a současně i Eryk Lubos z polského filmu To Kill a Beaver (Zabít bobra) [celá zpráva].

Foto: Jan Handrejch, Právo

Polského herce Eryka Lubose cena za jeho výkon ve filmu Zabít bobra rozplakala.

Lubos překvapil publikum tím, že nebyl kvůli slzám a dojetí skoro schopen mluvit. Děkovnou řeč přednesl v češtině. "Byl to pro mě hluboký zážitek," uvedl a zmínil, že při natáčení umírala režisérova maminka.

V sekci East of the West byl oceněn ukrajinský film House with a Turret (Dům s věžičkou) Evy Neymannové.

Zvláštního uznání se dostalo snímku Vanishing Waves (Aurora) režisérky Kristiny Buožytė. Nejlepším dokumentem nad třicet minut se stala bulharská Sofia’s Last Ambulance (Poslední záchranka v Sofii) režiséra Iliana Meteva.

V kategorii do třiceti minut se radoval Španěl Sergio Oksman s dokumentem Story for the Modlins (Příběh pro Modlinovy).

Foto: Jan Handrejch, Právo

Helena Třeštíková a její cena.

Zvláštního uznání se dostalo české dokumentaristce Heleně Třeštíkové a jejímu filmu Soukromý vesmír [celá zpráva].

"Ten bazén je pro mě trošku krátký, jsem spíš dálkový plavec. Film jsme točili 37 let, takže je to spíš plavba přes La Manche,“ pronesla slavná česká dokumentaristka.

Festival v číslech

Letošní ročník přivítal 11 459 účastníků, z toho 9 584 držitelů Festival Passu, 405 filmových tvůrců, 803 filmových profesionálů a 667 novinářů.

Foto: Milan Malíček, Právo

Centrem dění bude hotel Thermal.

Na 381 projekcí se prodalo 121 022 vstupenek. Celkově se na festivalu odpromítalo 218 filmů, včetně 34 krátkometrážních a 56 dokumentů.

Třiadvacet titulů zažilo ve Varech světovou premiéru, 35 premiéru mezinárodní a osm evropskou.

Přehled oceněných 

VELKÁ CENA – KŘIŠŤÁLOVÝ GLÓBUS (25 000 USD)
Finanční odměna patří rovnocenně režisérovi a producentovi filmu.
Henrik / Mer eller mindre mann
Režie: Martin Lund, Norsko, 2012
ZVLÁŠTNÍ CENA POROTY (15 000 USD)
Finanční odměna patří rovnocenně režisérovi a producentovi filmu.
Román o jednom masakru/ Romanzo di una strage
Režie: Marco Tullio Giordana, Itálie, 2012
CENA ZA REŽII
Rafaël Ouellet
za film Kamion / Camion, Kanada, 2012
CENA ZA NEJLEPŠÍ ŽENSKÝ HERECKÝ VÝKON
Leila Hatami
za roli ve filmu Poslední krok/ Peleh akhar
Režie: Ali Mosaffa, Írán, 2012
CENA ZA NEJLEPŠÍ MUŽSKÝ HERECKÝ VÝKON
Henrik Rafaelsen
za roli ve filmu Henrik/ Mer eller mindre mann
Režie: Martin Lund, Norsko, 2012
ex aequo
Eryk Lubos
za roli ve filmu Zabít bobra/ Zabić bobra
Režie: Jan Jakub Kolski, Polsko, 2012
ZVLÁŠTNÍ UZNÁNÍ
Pavel Liška za roli ve filmu Polski film
Režie: Marek Najbrt, Česká republika, Polsko, 2012
Tomáš Matonoha, za roli ve filmu Polski film
Marek Daniel, za roli ve filmu Polski film
Josef Polášek, za roli ve filmu Polski film
Yannis Papadopoulos
za roli ve filmu Chlapec pojídající ptačí zob / To agori troi to fagito tou pouliou
Režie: Ektoras Lygizos, Řecko, 2012
CENA NA VÝCHOD OD ZÁPADU (20 000 USD)
Dům s věžičkou / Dom s bashenkoy
Režie: Eva Neymann, Ukrajina, 2011
ZVLÁŠTNÍ UZNÁNÍ
Aurora / Vanishing Waves
Režie: Kristina Buožytė, Bruno Samper, Litva, Francie, Belgie, 2012
CENA ZA NEJLEPŠÍ DOKUMENTÁRNÍ FILM NAD 30 MINUT (5 000 USD)
Poslední záchranka v Sofii / Poslednata lineika na Sofia
Režie: Ilian Metev, Bulharsko, Chorvatsko, Německo, 2012
CENA ZA NEJLEPŠÍ DOKUMENTÁRNÍ FILM DO 30 MINUT (5 000 USD)
Příběh pro Modlinovy / Story for the Modlins
Režie: Sergio Oksman, Španělsko, 2012
ZVLÁŠTNÍ UZNÁNÍ
Soukromý vesmír / Private Universe
Režie: Helena Třeštíková, Česká republika, 2012
CENA NEZÁVISLÁ KAMERA
Smrt člověka na Balkáně / Smrt čoveka na Balkanu
režie: Miroslav Momčilović, Srbsko, 2012
CENA ZA MIMOŘÁDNÝ UMĚLECKÝ PŘÍNOS SVĚTOVÉ KINEMATOGRAFII
Susan Sarandonová
DIVÁCKÁ CENA DENÍKU PRÁVO
Hasta la vista! / Hasta la vista
režie: Geoffrey Enthoven, Belgie, 2011

Reklama

Výběr článků

Načítám