Počítám, Jesi, že jste jakožto zakladatel komediální divadelní skupiny The Merry Mac Fun Show s Andrewem rychle našel společnou řeč.

Jess Benstock: Určitě. V Glasgow jsme dělali spoustu performancí a pouličních happeningů, takže se naše akce v mnoha ohledech podobaly tomu, co dělal Andrew. Potkali jsme v roce 2004 v londýnském klubu a Andrew mě požádal, zda bych nenatočil průběh Alternative Miss World. Nakonec je z toho dokument, který jsem dokončil až letos.

Záběry z akcí ze sedmdesátých let byly spontánní, potřeštěné a anarchické, ale teď je z nich cítit perfekcionismus a jistá vyumělkovanost kostýmů i choreografie. Nevytrácí se z akce pozvolna tehdejší nespoutaný duch?

Andrew Logan: Všechno se mění, společnost, módní trendy, politické režimy i Alternative Miss World. Pro mě je důležité, že když před akcí obcházím hostesky a ubezpečuji se, že je vše připraveno, cítím magii, stejný pocit, jaký jsem zažíval během prvního ročníku. Pokud bych ho neměl, tak s akcí skončím.

J. B.: Pořád tu je solidní dávka anarchie a chaosu. V roce 2009 se akce odehrávala ve vyšperkovaných prostorách, což ale přítomným nebránilo je zcela zaneřádit - přes celé pódium se bimbal obří penis, který pak spadl. V tomto směru podle mě akce rozhodně „nevyměkla“, spíš se změnily ambice soutěžících. V sedmdesátých letech byly převleky soutěžících primitivnější, tudíž je to nijak nesvazovalo a byli spontánnější. V posledních letech lidé vymýšlejí složité kostýmy, skrývají uvnitř různá udělátka a jejich přípravou stráví řadu měsíců.

Jesi, před pár lety jste natočil portrét Ruperta Sheldrakea, originálního fyzika známého svou kontroverzní teorií morfogenetické rezonance. Dokážete si představit, že byste někdy točil dokument o úplně obyčejném člověku?

J. B.: Já si myslím, že někteří obyčejní lidé jsou velmi neobyčejní.

A. L.: Já mám kupříkladu dojem, že jsem úplně obyčejný člověk...

Jsem si jistý, že moc dobře víte, co mám na mysli.

J. B.: Jasně. Mě prostě zajímají jedinci, kteří nejsou akceptovatelní mainstreamem. Řada lidí mi říkala, že točit portrét Ruperta Sheldrakea není vůbec dobrý nápad. Podobně mě varovali i před Andrewem s tím, že jde o komplikované osobnosti, že to nedopadne dobře. Podle mě je opak pravdou. Oba jsou zásadoví lidé s velkým morálním kreditem, jejichž originální dílo většinová společnost odmítá přijmout. Rád bych divákům ukázal, jak takové osobnosti mohou vést šťastný život a dělat zajímavé věci naprosto nezávisle na míře společenského uznání.

Alternative Miss World není soutěží krásy, jde o transformaci člověka skrze kostým. V co byste se proměnili vy, kdybyste byli v pozici soutěžících?

A. L.: Záleží na tom, kdy a kde by soutěž probíhala - rád bych byl aktuální a tematický.
Dejme tomu, že hned zítra a přímo tady.

A. L.: Co bych asi tak vymyslel... Nejspíš něco lázeňského, třeba horký pramen. To by mohl být hodně zajímavý kostým.

J. B.: Teď je sezona malin, tak bych to viděl na obří malinu. Ve Skotsku jsou navíc velmi oblíbené, takže by se mi v kostýmu otiskla i trocha národní hrdosti. Každopádně odpoledne bych to viděl na pozvolnou proměnu v malinový koláč a večer bych pak byl už jen malinová zmrzlina.

Projekce filmu Britský průvodce uměním předvádět se:
2. 7., 18:30, Kino Čas
3. 7., 9:30, Malý sál