Jeho režisérkou a scenáristkou je Zuzana Liová, která do světa filmu nakoukla už svým televizním snímkem Ticho. Se scénářem k Domu posbírala ještě před jeho realizací mnoho ocenění, mezi jinými i jedno na festivalu v Cannes (cena Krzysztofa Kieslowského pro nejlepší středoevropský nerealizovaný scénář). Dlouho se jí však nedařilo získat dostatek financí, aby její vytoužené dílo mohlo konečně vzniknout. Nakonec se to podařilo i ve spolupráci s českými producenty.

Snímek vypráví příběh rodiny z jedné slovenské vesnice. Doma vládne otec Imrich (ve výtečném podání Miroslava Krobota). Hranice jeho uvažování, stejně jako u mnoha jeho vrstevníků, jsou značně ovlivněny režimem, ve kterém vyrůstal. Nedovede si představit, jaké možnosti dnes před sebou mají jeho dcery. Chce jim dopřát hlavně jistotu, a proto se jim rozhodl postavit na pozemku u vlastního domu dva další, kde by podle jeho představ měly začít žít. Nechápe, že to ony nedokáží ocenit a chtějí od něho raději utéct ke všem lákavým svodům okolního světa.

Zuzana Liová na Berlinale

Zuzana Liová na Berlinale

FOTO: Věra Míšková, Právo

„Neuvědomuje si, že je spoutává tam, kde ony touží vzlétnout, má je rád stejně jako ony jeho, ale neumějí si to navzájem dát najevo,“ řekla k tomu režisérka Právu na letošním Berlinale. Právě tam si film vysloužil spoustu pozornosti jak ze strany diváků, tak od odborné veřejnosti, která ho přirovnávala k sociálním dramatům Kena Loache. Dom (pod českým názvem Dům) můžete vidět na letošním MFF Karlovy Vary nebo si počkat, až půjde v říjnu do kin.