Snímek vypráví příběh manželské dvojice Nadera a Simin, oba patří ke vzdělané íránské střední třídě, k náboženství mají střízlivý přístup. Jenže Simin chce ze země odjet, mimo jiné proto, aby jejich dcera měla více možností. Nader je proti, stará se o otce s Alzheimerovou chorobou a nechce ho opustit. Rozpor se dočasně vyřeší tím, že se Simin od Nadera odstěhuje. Jenže tady celá zápletka pouze začíná.

Film Rozchod Nadera a Simin (Jodaeiye Nader az Simin, r. Asghar Farhadi) velmi názorně naznačuje možné konflikty v íránské společnosti. Ty vyvěrají jednak na linii náboženské – mezi konzervativnějšími a progresivnějšími obyvateli – a jednak na linii sociální, kde se prohlubuje mezera mezi chudšími, často na dluh žijícími, a těmi relativně zajištěnými. Na druhou stranu ale snímek nabízí také pohled do íránské každodennosti, která má poněkud daleko k některým na Západě sdíleným představám.

Kriminální drama se ptá po morálce

Pokud bychom chtěli film zařadit žánrově, narazíme i na prvky kriminálního dramatu. Nader je totiž obviněn, že postrčením ublížil těhotné pomocnici v domácnosti natolik, že ta přišla o dítě. Kriminální prvek ale nestojí tolik na akci, ale spíše na morálních dilematech. Co se třeba stane, když Naderova dcera zjistí, že její otec u soudu opakovaně lhal? Je jeho pragmatická lež ospravedlnitelná? Postaví se za něj, až se před soudcem ocitne sama? Jak to ovlivní jejich vztah?

Ze snímku Rozchod Nadera a Simin (Jodaeiye Nader az Simin, r. Asghar Farhadi)

Ze snímku Rozchod Nadera a Simin (Jodaeiye Nader az Simin, r. Asghar Farhadi)

FOTO: KVIFF

„V Íránu je problém, že když chcete natočit film o sociálních otázkách, o společnosti, okamžitě si to každý vyloží politicky. Normální život je u nás politikou prostoupen. Nejsem za to rád, v politice není místo na to, ptát se morálce nebo etice, což jsou přesně ta témata, která mě zajímají,“ řekl k tomu sám režisér v rozhovoru pro Screen Daily.

Totální realismus a vynikající herci

Režisér Asghar Farhadi vsadil na totální realismus, a tak se kromě ruční kamery musel do značné míry opřít i o herce. Ti jsou jedním slovem vynikající, nejen Peyman Moaadi a Leila Hatami v titulních rolích. Ostatně i obě herecké ceny na Berlinale šly do Íránu, a to dokonce všem mužským i ženským představitelům.

Karlovarský festival, který začíná už 1. července, uvede film Rozchod Nadera a Simin v jedné z nesoutěžních sekcí.