Film inspirovaný životem Jiřího Kajínka, na doživotí odsouzeného za dvojnásobnou nájemnou vraždu, vypráví nejen o osudu jednoho z nejslavnějších českých vězňů. Hlavní linie se točí kolem mladé právničky, kterou hraje Tatiana Vilhelmová. Ta se rozhodne Kajínka zastupovat a začne odhalovat celé tajemství okolo jeho případu.

„Je to příběh ženy, která najednou zjistí, že žila v iluzích,“ řekl Právu režisér, známý kaskadér Petr Jákl. Ke svému režijnímu debutu dodal: „Film je o korupci a systému, který tu funguje, o propojení podsvětí s mafií. Ukazujeme pozadí od pádu komunismu, kdy si různí lidé začali po svém vysvětlovat demokracii.“

Petra Jákla ohromil Kajínkův útěk

Kajínek plnil před lety titulní strany novin, zejména pak v roce 2000, kdy se mu podařilo utéct z vězeňské pevnosti Mírov. A právě v té době se začal Petr Jákl o jeho příběh intenzivněji zajímat.

Upoutávka na film Kajínek

„Jeho útěkem jsem byl tenkrát ohromený. Časem jsem zjistil, že je všechno trochu jinak. Zaujala mě jeho vůle a to, že když člověk v něco věří, má za tím jít,“ odpověděl Jákl s tím, že síla vůle je jedním z důležitých témat jeho filmu. Režisér chodil za Kajínkem do vězení pět let: „Říkal nám věci, které nezveřejňoval, dozvěděli jsme se velmi zajímavé nové skutečnosti.“

Jákl také po úterní projekci Právu přiznal, že film není Kajínkovou obhajobou. „Ten případ má tolik nesrovnalostí, až je neuvěřitelné, že se jím nikdo dál nezabývá. Nic ale není černé nebo bílé, Kajínek byl velký grázl, který kradl a dělal všemožné věci. Film není jeho obhajobou, nicméně ukazuje skutečnosti tak, jak jsou. Každý si může udělat svůj názor."

Petr Jákl (vpravo) a Václav Noid Bárta představili v úterý novinářům snímek Kajínek.

Petr Jákl (vpravo) a Václav Noid Bárta představili v úterý novinářům snímek Kajínek.

FOTO: Milan Malíček, Právo

Hlavní mužskou roli ztvárnil ruský herec Konstantin Lavroněnko, filmovou obhájkyni hraje Tatiana Vilhelmová. Proč zvolil Jákl pro titulní postavu zahraničního herce? „Nenašel jsem v Čechách nikoho, kdo by byl podle mých představ ideální. Lavroněnko byl pro mě nejlepší volba, protože je to přesně ten Kajínek, kterého jsem hledal. Na jednu stranu sympaťák, na druhou tajemný drsňák. A hlavně to je úžasný herec s velikánských charismatem,“ vysvětlil.

Bílá a Střihavka v závěrečné písni

Dále se ve filmu objeví polský herec Boguslaw Linda, Vladimír Dlouhý, Michal Dlouhý, Deana Jakubisková-Horváthová nebo Alice Bendová. Scenář napsal Marek Dobeš, za kameru se postavil F. A. Brabec.

Kajínkovu obhájkyni ztvárnila Tatiana Vilhelmová, bývalého policistu pak Vladimír Dlouhý.

Kajínkovu obhájkyni ztvárnila Tatiana Vilhelmová, bývalého policistu pak Vladimír Dlouhý.

FOTO: archív, Právo

Autorem hudby je zpěvák Václav Noid Bárta. „Ačkoli by se mohlo zdát, že by mohla být hudba rocková, není tomu tak. Je to klasická hudba, kombinace živých nástrojů s elektronikou. Ze začátku vypadá dost depresivně, ale ke konci se v ní objeví naděje. A  i o tom je film,“ prozradil Bárta s tím, že si na pomoc přizval kamarády z Divadla Ta Fantastika. „Závěrečnou píseň zpívá Kamil Střihavka s Lucií Bílou,“ dodal.