„Ceny si velmi vážím. Dost mě překvapilo, že jsem toho tolik natočil,“ řekl Herz poté, co byl promítnut sestřih z jeho filmů.

Jiří Bartoška v úvodu zmínil, že ho mrzí, že se nikdy před kamerami s Herzem nesetkal. „Byl jsme dotázán, jestli jsem někdy natáčel s Jurajem Herzem. Bohužel ne. V jednom castingu jsem však postoupil hodně daleko, ale nakonec to vyhrál Harapes. Osobně si myslím, že bych to zahrál líp,“ zavtipkoval Bartoška.

Popřát Herzovi přišla i Iva Janžurová, která si zahrála v jeho Petrolejových lampách.

Popřát Herzovi přišla i Iva Janžurová, která si zahrála v jeho Petrolejových lampách.

FOTO: Milan Malíček, Právo

Na filmovém festivalu v západočeském lázeňském městě byl už v roce 1986 oceněn jeho snímek Zastihla mě noc a loni zde Herz představil horor T.M.A.

Režisér tíhl k umění již od mládí. Po skončení druhé světové války studoval fotografii na střední škole, poté se věnoval herectví a režii na loutkářské fakultě DAMU. Následně spolupracoval s divadlem Semafor, postupně se dostal až do barrandovských studií, kde zprvu dostával menší filmové role.

Do jeho bohaté filmografie patří například Sběrné surovosti (1965), Spalovač mrtvol, Sladké starosti, Upír z Feratu či Holky z porcelánu. Kromě celovečerních filmů natáčel i televizní seriály, známí jsou jeho Černí baroni nebo Černí andělé.