Osobnosti letošního festivalu začaly k Thermalu přijíždět po šesté hodině večer, aby se prošly a zapózovaly fotografům na červeném koberci. Na zahájení filmové přehlídky nechyběl prezident Václav Klaus s chotí Livií, designovaný premiér Jan Fischer, umělecká ředitelka festivalu Eva Zaoralová či prezident festivalu Jiří Bartoška.

Mezi hlavní hvězdy pátečního večera patřili rovněž režisér zahajovacího snímku Scott Cooper či oscarová střihačka Thelma Schoonmakerová.

Prezidentský pár a a režisér Scott Cooper.

Prezidentský pár a a režisér Scott Cooper.

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Na červeném koberci nechyběla Aňa Geislerová.

Na červeném koberci nechyběla Aňa Geislerová.

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Ze známých osobností zasedli v hledišti také Jiří Macháček, Aňa Geislerová, Eliška Balzerová, Saša Rašilov, Martha Issová, Ondřej Soukup, Bohdan Sláma či Taťána Kuchařová.

Než se Marek Eben ujal hlavního slova, začal festival opět rafinovanou perfomancí - taneční choreografií a světelnou show. Ta letošní se nesla v lehce erotickém duchu. Pódium totiž zaplnily spoře oděné, do rytmů hudby se natřásající lepé dívky. Tanečnice se chvílemi mihly na běžícím pásu.

Režisér úvodního snímku Crazy Heart Scott Cooper (vlevo) s oscarovou střihačkou Thelmou Schoonmakerovou

Režisér úvodního snímku Crazy Heart Scott Cooper (vlevo) s oscarovou střihačkou Thelmou Schoonmakerovou

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Zahájení festivalu se neslo v lehce erotickém duchu.

Zahájení festivalu se neslo v lehce erotickém duchu.

FOTO: Právo

„Když jsem tu stál poprvé, byl Jiří Bartoška ještě o pět let mladší, než jsem já teď. A již tehdy mi přišel dost starý,“ prohlásil na začátku Eben. Při jmenování hostů v sále si neodpustil malý vtípek na politiky.

Když mluvil o zřejmě budoucím ministrovi průmyslu a obchodu Martinu Kocourkovi, řekl: „Pan prezident to ještě nepodepsal (jmenování nové vlády)“. Poté promluvil k prezidentovi s dotazem, zda to podepíše. Václav Klaus v publiku pokýval hlavou, načež Eben neváhal a řekl, že je mu ctí, že může říct panu Kocourkovi, že bude novým ministrem.

Taťána Kuchařová

Taťána Kuchařová

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Večerem opět provázel Marek Eben.

Večerem opět provázel Marek Eben.

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Nová znělka s Johnem Malkovichem

K festivalu patří i znělka, která vždy uvádí promítaný snímek. V Karlových Varech je tradicí, že je znělka každý rok nová. Letos tomu není jinak. Jejího ztvárnění se opět ujal režisér Ivan Zachariáš. V jeho krátkém počinu účinkuje světoznámý herec John Malkovich, který zde loni obdržel Křišťálový glóbus za celoživotní přínos světové kinematografi.