„Mým velkým vzorem byli dva režiséři: Miloš Forman a Martin Hollý,“ potvrdil po projekci filmu svou viditelnou tvůrčí spřízněnost Balko a dodal: „Pana Formana jsem bohužel osobně nikdy neviděl, jen asi dvakrát na dvě sekundy, když tady ve Varech kolem mě projížděl v autě, ale Martin Hollý byl můj učitel, s nímž jsem prožil mnoho vzácného času. To on mi mnoho vyprávěl o Jiřím Křižanovi, a proto jsem ho o napsání scénáře požádal.“

Titulní píseň nazpívala Kirschner

Křižan napsal na objednávku další z příběhů o chlapství, přátelství a zradě, situovaný na střední Slovensko do obce Černý Balog.

Právě toto prostředí výborně dotváří atmosféru a vztahy mezi zdejšími lidmi. Krásu i charakter zdejší krajiny, který se do lidských osudů neodmyslitelně prolíná, vystihuje výtečná kamera Martina Štrby a doplňuje hudba Michala Lorence a titulní píseň Jany Kirschner.

„Pracovala jsme na ní rok a teprve setkání s Černým Balogem mi pomohlo a přineslo jistotu, jaká píseň to má být,“ řekla ve Varech Kirschner.

Režisér Vladimír Balko (na snímku druhý zprava) představil ve Varech svůj soutěžní film Pokoj v duši. Delegaci doplnila zpěvačka Jana Kirschner a dva herci Roman Luknár a Attila Mokos (vpravo).

.: Režisér Vladimír Balko (na snímku druhý zprava) představil ve Varech svůj soutěžní film Pokoj v duši. Delegaci doplnila zpěvačka Jana Kirschner a dva herci Roman Luknár a Attila Mokos (vpravo).

FOTO: Michaela Říhová, Právo

Hlavní postavy jsou čtyři muži středního věku. Balko přiznal, že měl značné problémy najít na Slovensku jejich herecké představitele. „Nakonec tedy máme mezinárodní obsazení - Maďar Attila Mokos, Slovák Roman Luknár, Čech Jan Vondráček a Polák Robert Wieckiewicz, přičemž všichni byli dabováni do slovenštiny.“

Vedle nich ale ve filmu hraje například i Jaromír Hanzlík, který v něm mluví česky. „To proto, že postava majitele železniční úzkokolejky je podle reálné postavy, a i ve skutečnosti  je to Čech,“ vysvětlil Balko, který má za sebou již řadu dokumentů, ale hraný film točil poprvé.

„Nejvíc mě zaskočily přestávky v natáčení, při dokumentu se točí, jak je třeba, tady podle pravidel - štáb má právo na pauzy na oběd a podobně, a já bych točil pořád. Je to droga, nejradši bych zase hned dělal další film přesto, že natáčení je těžké. Po této zkušenosti si také každého, kdo natočí film, vážím, a myslím, že už nikdy neodejdu z kina ani nevypnu televizi před koncem,“ dodal Balko.