Na slavnostní představení s ním přišel i autor opery, herec a zpěvák postavy Listonoše Jiří Suchý, představitelky hlavních ženských rolí Vanilky a tety z Liverpoolu Dáša Zázvůrková a Tereza Hálová, dirigent představení Libor Pešek, kameraman filmu Jan Malíř, střihačka Tonička Janková i hudební skladatel Marko Ivanovič.

Světovou premiéru uvedla herečka Eva Holubová, která ve vlastenecky laděném, expresivním projevu s patosem, který byl Semaforu vždy cizí, připomněla význam Národního divadla, Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra i Miloše Formana.

Jako „předskokani“ vystoupili s vtipným skečem na téma jejich obsazení do filmové verze Dobře placené procházky Jiří Lábus a Oldřich Kaiser, a záhy se sálem rozezněly první tóny jazzové opery, kterou Suchý se Šlitrem uvedli v divadle Semafor v roce 1965.

Tiskovka před premiérou

Ještě před slavnostní premiérou se tvůrčí delegace setkala ve zcela zaplněném sále tiskových konferencí s českými i zahraničními novináři.

„Je jasné, že to není klasický film. Je to záznam divadelního představení, ale aspoň vidíte hercům do obličejů. A vidět do těchto obličejíčků je krása,“ složil Miloš Forman poklonu herečkám a připomněl, že původně chtěl zaznamenat Dobře placenou procházku v Národním divadle pouze pro vydání na DVD, ale nakonec se s producentkou Radkou Kadlecovou a s Národním divadlem rozhodli pro uvedení do kin. [celá zpráva]

„Myslím, že by to mohlo být pro všechny generace, vždyť tak, jak byla Procházka napsaná v šedesátých letech, je aktuální dnes - moralistní pohádka o tom, že peníze kazí člověka. Ale sám jsem zvědavý, jestli na ni budou lidi chodit,“ řekl Forman a k případnému uvedení v zahraničí dodal: „To je složitější, protože padesát procent půvabu je v poezii Jiřího Suchého, a ta je nepřeložitelná.“

Suchý nejdříve nevěřil

Suchý ke znovuoživení svého díla dodal: „Zpočátku jsem moc nevěřil, že uvedení Dobře placené procházky na jevišti Národního divadla je dobrý nápad. Vždyť je to pár herců a muzikantů! Ale Miloš Forman slíbil, že tam přenese kus Brodwaye. To už jsem byl spíš zvědavý, a když jsme to viděl - ženský sbor, mužský sbor, orchestr... řekl jsem si jen: „Tak to je Brodway!“ a uvěřil jsem tomu. Postupně jsem se za počáteční nedůvěru styděl a teď se za ni omlouvám,“ řekl s úsměvem Suchý.

Herečka Dáša Zázvůrková, režisér Miloš Forman, producent Ondřej Černý při světové premiéře Dobře placená procházka.

Herečka Dáša Zázvůrková, režisér Miloš Forman, producent Ondřej Černý při světové premiéře Dobře placená procházka.

FOTO: KVIFF

K výběru herců pro filmový záznam Forman ještě uvedl: „V divadle jsme museli mít trojí obsazení, protože nikdo z herců není v angažmá Národního divadla, mají závazky jinde. A protože si myslím, že jsou všechna stejně dobrá, do filmu jsme obsadili prostě ty, kdo měli v natáčecích dnech čas.“

Na dotaz zahraničního novináře k případným politickým souvislostem původního uvedení jazzové opery, odpověděl Jiří Suchý: „Semafor byl velmi politický tím, že byl nepolitický a diváci v tom viděli vzdor vůči přepolitizované době.“

A jaký má český režisér v Americe nefilmový sen? „Aby v Čáslavi konečně udělali tramvaj!“ vzkázal svému rodišti Miloš Forman.