Cenu za rozvoj české kultury převzala z rukou ministra kultury Václava Riedlbaucha umělecká ředitelka Eva Zaoralová. Prezident festivalu Jiří Bartoška poté prohlásil festival, který do 11. července nabídne návštěvníkům více než 230 snímků, za zahájený.

.:Umělecká ředitelka festivalu přebírá cenu Ministerstva kultury ČR. FOTO: PRÁVO - Michaela Říhová

„Začíná 44. ročník. Kdyby to bylo vysvědčení, tak jsou to dvě dostatečné. Mohly by to být ale dostatečné tři - festival je dostatečně silný, aby přežil v době finanční krize, je dostatečně dlouhý, aby z něj odjížděli spokojení fanoušci polomrtví, a je dostatečně kvalitní, aby sem přijížděly filmové hvězdy,“ uvedl tradiční moderátor festivalových slavnostních ceremoniálů Marek Eben.

V zápětí dodal, že se vedení festivalu rozhodlo věnovat 1 Kč z každé prodané vstupenky na pomoc obětem povodní.

Zahajovací show choreografických mágů, bratří Cabanů, se nadmíru povedla. Byla fascinující, plná překvapení a hravých symbolů, magické atmosféry a svůdných dívek zahalených povětšinou v igelitovém hávu.

Vedle zástupců politické scény - prezidenta Václava Klause s chotí, premiéra Jana Fischera nebo expremiéra Mirka Topolánka, jí přihlíželi francouzský režisér Patrice Chéreau či český režisér Miloš Forman. Ten prý poprvé viděl svou černobílou znělku z dílny Ivana Zachariáše na velkém plátně, hostům se pak představily dvě znělky nové - s Jiřím Menzelem a Andym Garcíou.

Tzv. opening filmem byl Dar debutující scenáristky a režisérky Shany Festeové se Susan Sarandonovou a Piercem Brosnanem v rolích rodičů, kteří se vyrovnávají se smrtí syna. „Pro mě představuje takový příběh obrovské množství materiálu, z něhož čerpám, je to nekonečná studnice emocí,“ řekla v rozhovoru Právu mladá režisérka.

A dodala: „Nejdůležitější však pro mě bylo napsat něco o rodině, která se dala dohromady. V  okamžiku, kdy se stala tragédie, držela pohromadě a nerozpadla se.“ Inspirací jí pro americký snímek byla rodinná zkušenost. Jejímu otci zemřel syn ještě dříve, než se ona narodila.