Hlavní obsah
Wisława Szymborská Foto: archiv, Právo

Štefan Švec: V Glasgow se bojuje za Prahu

Je fascinující, kolik si toho kvůli lepším zítřkům dokážeme odepřít. Rok za rokem, vláda za vládou nám odkrajují další kousky z důchodů, sociálního zabezpečení, levné veřejné dopravy, bezplatného zdravotnictví a dalších přežitků ze zaostalých dob. Heslem dne je konkurenceschopnost, musíme obstát ve srovnání s levnými Číňany. Evropa holt vždycky vítězila tím, že se snažila připodobnit Číně.

Wisława Szymborská Foto: archiv, Právo
Štefan Švec: V Glasgow se bojuje za Prahu

Stálým hitem boje za konkurenceschopnost je vzdělání. Zatímco dnešní ministerstvo školství zoufale hledá test, který by maturanty místo zkoušení nerozchechtal, dlouhodobý trend je jasný. Vyhladovět obory, kde se ztrácí čas čtením, zrušit výzkum nepropojený se soukromými firmami a zpoplatnit školství, nejdřív vysoké.

Kdyby šlo o trend jen u nás doma, stačilo by zjistit, kdo z toho má největší vývar, a bylo by jasno. Jenže podobné věci se dějí v celé Evropě.

I britské univerzity zvyšují školné a ruší neperspektivní čtecí obory, protože si na sebe nevydělají. Vysoké školy jsou najednou od toho, aby vytvářely zisk.

Na univerzitě ve skotském Glasgow se studenti a profesoři už několik týdnů bouří proti plánovanému rušení místní výuky moderních jazyků a kultur, mimo jiné bohemistiky. Češtináři jsou v protestech zvlášť aktivní. Ano – na světě jsou mladí lidé, kteří obsazují budovy, nechají se šikanovat policií, vyrábějí webovky a organizují demonstrace jenom proto, aby se mohli učit česky. Mrkněte na stránky savesmlc.wordpress.com.

Kritik Štefan Švec

Foto: Petr Horník, Právo

Zajímá nás to? Za glasgowské polonisty lobuje nositelka Nobelovky Wisława Szymborská. Na bohemisty čeští spisovatelé kašlou. Proč domácí studenti češtiny či angličtiny nestojí za svými skotskými kolegy? Je to proto, že naši studenti čehokoliv by se nedokázali postavit ani za roh?

Cílem našich reforem je kromě konkurenceschopnosti to, abychom se přiblížili civilizovaným západním zemím. Ty země ale nejsou civilizované, protože dnes zdražují vzdělání. Jsou civilizované, protože jejich občané se dokážou postavit za svou věc.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků