Hlavní obsah
Členky kapely Pussy Riot u soudu Foto: Maxim Shemetov, Reuters

Štefan Švec: Nový třídní boj

Česká debata o Pussy Riot byla netypická tím, že v ní sem tam zaznělo i něco zajímavého. Petra Procházková připomněla řadu konkrétních Rusů, nespravedlivě vězněných či stíhaných, aniž by byli kdy na Západě v hlavních zprávách. Parta smutných, nefotogenických introvertů se pokusila zhmotnit celonárodní hospodské debaty a vydala se do chrámu svatého Víta s transparentem a špatně naučenou urážlivou písní. Skončili s výsledkem dost připrclým, ale pokus se cení.

Členky kapely Pussy Riot u soudu Foto: Maxim Shemetov, Reuters
Štefan Švec: Nový třídní boj

Většina domácí debaty o Pussy Riot byla ale blbá specificky českým způsobem. Blogeři a komentátoři se rozdělili na dvě nesmiřitelné skupiny, z nichž ani jedna neměla o věci ánunk. Jedna se vrhla zběsile zachraňovat tři protiputinovské světice pomocí klikání na tlačítko Like na Facebooku. Druhá s velkým haló objevila, že členky skupiny jsou provokatérky, které souloží na veřejnosti a strkají si mrtvá kuřata do vagíny, pročež si nezaslouží žádný soucit a dva roky jsou pro ně málo.

Obě v podstatě měšťácké reakce ukazují, proč se u nás od atentátu na Heydricha žádný pořádný protest nepovedl.

Samozřejmě, že Pussy Riot jsou provokatérky, které překračují společenská tabu tak daleko, jak jen vymyslí. Mladí bojovníci proti mocným na celém světě překračují pravidla a šlapou nám do úsměvu. Jsou poučení technologiemi, mediální výchovu sají od kolébky. Squateři obsazují cizí majetek, whistleblowers prozrazují tajemství, která slíbili zachovávat. Členové hnutí Occupy táboří uprostřed města a otravují lidi, hackeři nám ničí nebo kradou pracně vytvořená data, holky z ukrajinských Femen se producírují nahaté na veřejnosti. Femen, Vojna a Pussy Riot cíleně pracují se sexem, protože je to dnes fetiš, který ovládá veřejný prostor.

Kritik Štefan Švec

Foto: Petr Horník, Právo

Boj bezmocných proti mocným je zvláštnější a kreativnější než kdy dřív. Provokatéry společnost potřebuje, úplně stejně je ale potřebuje perzekvovat. Pussy Riot vědí, co dělají, a se svým trestem musely počítat. Svým způsobem je pro ně vítězstvím. A Rusko by si mělo gratulovat, že dokáže vyprodukovat takhle ostré holky a ne jen uťápnutou partičku mátožných nápodob.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků