Hlavní obsah
Z letovické výstavy gurua Járy Dobeše Foto: Petr Švancara, ČTK

Štefan Švec: Následujte proroka!

Nikdy mě nepřestane okouzlovat, jak málo stačí, aby byl člověk bohatý a obdivovaný. Vlastně je třeba jediné: prohlásit se za génia, proroka nebo boha a trvat si na tom.

Z letovické výstavy gurua Járy Dobeše Foto: Petr Švancara, ČTK
Štefan Švec: Následujte proroka!

Kateřina Pondělíčková z Liberce je archanděl Uriel a taky Druhý příchod Kristova vědomí. Říká to ona a její kamarádka Ilona Tobiášová, což je pro změnu archanděl Sandalfon. Já jsem archanděl Blektafon, takže to holkám můžu potvrdit.

Ani tsunami posměchu, která se přes hlavy obou zajíkavých žen převalila poté, co zvěstovaly samy sebe, nezabránila lidem Kačenku s Ilonkou uctívat. A sypat jim 2200 korun za konzultaci.

Je úplně jedno, že jste patlaví, stažení, zdrclí, koktaví, zjevně skřípnutí mezi komplex méněcennosti a komplex spasitelský. Pokud budete stát na svém, lidi přijdou. A zahrnou vás dary. Matka Lasana je růžolící děvče jako z reklamy na jogurt, její matka Matka Diesana je o něco vytahanější. Valérie Schořová, jak se ta paní prý opravdu jmenuje, přes zjevné šílenství a promenádování se v záclonovitých outfitech vytáhla z lidí milióny. Guru Jára Dobeš odháčkovával naivky po sériích a stejně mu byly vděčné.

Mám rád vtipná jména okresních mesiášů. Člověk by řekl, že zaklínadla jako Parsifal Imanuel nebo Lucie Alferi normálního člověk odradí. Ale ne, Parsifal si užil léta uctívání a Alferi nadšeně konverzuje se Strážcem Třetího Oka a nabírá novinky z Kvantového pole Vesmíru. Je to takové pisklavé blábolení, ale stojí to dost peněz.

Štefan Švec

Foto: Milan Malíček, Právo

Jediné, co mají všichni úspěšní guruové společné, je vnější sebevědomí. Nikdy o sobě nepochybují, nikdy se neomlouvají, nikdy nedělají nic špatně. Jsou vždycky dál než ostatní, jsou povoláni vést. Ano, trošku se nám kvůli tomu pletou s vrcholnými politiky.

A to je problém. Bylo by hezké, kdybychom konečně dospěli a začali místo osobností se stejným mentálním nastavením, jako mají psychopati, volit normální lidi. Někoho, kdo umí dělat chyby a omluvit se za ně, kdo dokáže vyslechnout kritiku bez toho, aby jejího autora proklel. Bylo by krásné mít zastupitele, kteří nemusejí být pořád nejchytřejší ze všech a mít vždycky pravdu. Protože s tím, co dnes máme, jsme bez ohledu na to, které partě dáváme přednost, jen ovečky v legrační sektě.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků