Když jsem minulé pondělí jel tramvají do redakce, dostali jsme se do zácpy, která začala asi v půlce Mánesova mostu, táhla se přes náměstí Jana Palacha a celé Smetanovo nábřeží a končila až na Národní třídě. Můj vztek na pražský provoz vystřídala chuť slavit, když jsem v redakci v poště našel tiskovou zprávu iniciativy Auto*Mat o tom, že Smetanovo nábřeží se stane pěší zónou, kam budou vpuštěny jenom tramvaje; zatím na zkoušku, každou sobotu od půlky května do půlky června, a když se pěší zóna osvědčí, zřídí ji město natrvalo.

V poště čekala i pozvánka na webinář neboli internetový seminář Hnutí DUHA, kde měly být představeny výsledky studie o zateplování budov, kterou DUHA zadala ekonomům Miroslavu Zámečníkovi (členu Národní ekonomické rady vlády) a Tomáši Lhotákovi. Ti spočítali vliv podpory energetických renovací budov na naše hospodářství a došli k závěru, že ekologické zateplování snižuje účty domácnostem a oživuje českou ekonomiku.

Druhá zpráva newsletteru naopak prohlašovala, že ropa je čím dál dražší a českou ekonomiku dusí. Je dobře, že se ekologové naučili mluvit jazykem ekonomických šamanů – takovému jazyku rádi nasloucháme a dokážeme pak pochopit i věci, na které by nám jinak musel stačit selský rozum.

Štěpán Kučera

Štěpán Kučera

FOTO: Petr Horník, Právo

Ten den se také Facebookem rozletěla zpráva ohlašující vznik Rekonstrukce státu, společné akce neziskovek, politiků, podnikatelů a dalších podporovatelů, která chce ještě v tomto volebním období prosadit devět protikorupčních zákonů. Dosud jsme měli občanské iniciativy zesměšňující korupčníky veřejnými happeningy nebo podivné iniciativy byznysmenů, nemluvě o neplodných slibech politiků (ostatně doporučení hnutí Rekonstrukce státu v zásadě souzní s „protikorupční strategií“ vlády), ale teprve teď se jednotlivé proudy spojují, aniž by dopředu někoho vylučovaly, a dávají nám všem mimo jiné možnost poměrně snadno sledovat, jestli námi zvolený poslanec či senátor pro návrhy protikorupčních zákonů zvedne ruku (a případně proč nezvedl). Jaro je tady a chce se věřit, že občanský sektor sklízí, co léta sil a jiní hnojili.