Poprvé se pracovně setkali koncem sedmdesátých let, kdy Dylan chystal první album poznamenané jeho křesťanskou konverzí: Slow Train Coming. Dylan znal Knopflerovu kapelu Dire Straits a jeho desku navíc produkoval Jerry Waxler, který se stejnou kapelou nedlouho předtím spolupracoval, takže se mezi studiovými muzikanty Dylanova projektu objevil i kytarista Mark Knopfler. Album se stalo jedním z nejlepších Dylanových počinů v sedmdesátých letech (a finančně jednou z jeho nejúspěšnějších desek vůbec) a Knopflerova kytara je na něm nepřeslechnutelná, vystřeluje v titulní písni Slow Train a konejší v klidnějších skladbách jako Precious Angel.

Když se setkali podruhé, byla Knopflerova role zásadnější. Začátkem osmdesátých let byl s Dire Straits na vrcholu, zatímco Dylan měl za sebou třetí a nejhorší „křesťanské“ album (Shot of Love) a chvat hudebního průmyslu, poznamenaný zrodem kompaktních disků či televizní stanice MTV, mu mizel někde za obzorem. Dylan oslovil Knopflera, aby se stal producentem jeho nadcházejícího alba a dal mu moderní zvuk. Deska Infidels se ve své době nedočkala zvlášť příznivého ohlasu, ovšem z dnešního pohledu patří díky lehké, vzdušné, a přesto melancholické náladě mezi nejčistší a nejlíp znějící Dylanova alba. Zajímavé je, že zřejmě mohla znít ještě lépe. Před skončením natáčení Knopfler odjel na krátkou koncertní šňůru s Dire Straits a snad kvůli tlaku nahrávací společnosti Dylan nečekal na jeho návrat, najal nového zvukaře a dokončil produkci alba sám. Knopfler později řekl, že když slyšel výslednou podobu Infidels, zněla mu jako demonahrávka. Navíc po Knopflerově odjezdu Dylan z alba vyřadil několik skladeb včetně balady Blind Willie McTell, která patří bezpochyby k jeho nejlepším písním vůbec.

Mark Knopfler

Mark Knopfler

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Od té doby spolu Bob Dylan a Mark Knopfler nespolupracovali. V osmdesátých letech se první jmenovaný propadl na dno svých tvůrčích sil, zatímco Knopfler a Dire Straits natočili svá nejlepší alba. V devadesátých se Dylan velkolepě vrátil na vrchol nahrávkou Time Out of Mind, zatímco Dire Straits se rozpadli a Knopfler začal natáčet komornější sólové desky, jimž vévodí album Sailing to Philadelphia. A v současnosti Dylan a Knopfler projíždějí Evropu v rámci společného turné, jehož název není přeháněním producentů. Jmenuje se A Unique Evening, tedy Výjimečný večer. V těchto dnech hrají v Německu; na koncert, který se odehraje 29. října v Berlíně, ještě zbývá pár posledních lístků.