Hallgrímur Helgason
10 rad nájemného vraha, jak vyčistit kvartýr
Přeložil Martin Brát.
Plus

obálka Hallgrímur Helgason: 10 rad nájemného vraha, jak vyčistit kvartýr

FOTO: Archív nakladatelství Plus

Když jste profesionální zabiják, který se pro vraždu agenta FBI ocitá na útěku, nemůže se vám stát nic horšího, než že si v převleku za kněze sednete do letadla na Island. Proč? O tom by vám rád vyprávěl Tomislav Bokšić. O tom, jak tahle zvláštní země plná ledu zchladila jeho horkou chorvatskou krev, jak se jeho černá duše stala životní výzvou pro skupinu zanícených duchovních z Reykjavíku i kterak nájemnému vrahovi dovede převrátit svět jedna nepořádná blondýna se špinavým kvartýrem… Islandský autor zde nahlíží vlastní domovinu optikou válkou deformovaného sociopata. A hromaděním jedné bizarní příhody za druhou vnáší do vlny pochmurných severských thrillerů osvěžující humoristický tón.

Torsten Pettersson
Dej mi své oči
Přeložila Irena Kunovská.
Argo

obálka Torsten Pettersson: Dej mi své oči

FOTO: Archív nakladatelství Argo

Literární vědec s vřelým zájmem o filosofii a estetiku, kterého můžete vídat za katedrou na proslulé švédské univerzitě v Uppsale a který má za sebou autorství rovných devíti básnických sbírek – tak to byl před pár lety Torsten Pettersson. Když se člověk s takovýmto úctyhodným profilem náhle rozhodne sestoupit dolů, do hájemství literárního braku a anonymně sepsat kriminální román, dá se tušit, že si toto své dobrodružství hodlá náležitě užít. A tak v jeho románu Dej mi své oči snad nic nechybí: dravý pátrací tým v honbě za rozřešením série brutálních vražd, pod povrchem doutnající skandál okolo jaderné elektrárny, obchod s bílým masem ani pohnuté životní osudy.

Asa Larssonová
Prolitá krev
Přeložila Jana Holá.
Host

obálka Asa Larssonová: Prolitá krev

FOTO: Archív nakladatelství Host

Do švédského městečka Kiruna přijíždí daňová poradkyně Rebecka. Zrovna tu ale zavraždili mladého kněze, a tak jí nezbývá než nasadit vlastní úsudek a vše vyřešit: bohužel, musí při tom zabít tři muže. To vše v románu Sluneční bouře. Ve volném pokračování Prolitá krev se Rebecka do Kiruny vrací, aby se ze vzniklého traumatu vzpamatovala, ale… Ano, další duchovní v pánu. Kontroverzní feministická farářka ubitá a pověšená pod kostelními varhany. Snaží se někdo imitovat předchozí vraždu? Měl čin náboženské či spíš genderové pozadí? Podaří se Rebecce nabýt duševní rovnováhy? A jak dlouho vydrží český čtenář při této nakladatelské nadprodukci severský původ detektivky spojovat s kvalitou?