Marie Šťastná
Interiéry

Host

obálka Marie Šťastná: Interiéry

FOTO: Archív nakladatelství Host

„Prostor domu, ve kterém jsem vyrůstala, byl opatřen pravidly,“ říká Marie Šťastná. „Nesmíme se přiblížit k ložnici rodičů. Čtyři schody a plošina před bytem se musí každý večer setřít mokrým hadrem. Uklízíme pouze v sobotu.“ A tak dále. Dnes dospělá básnířka prochází starým bytem a dávná pravidla znova poutají její vnitřní zrak. Dotýká se interiérů, vnitřků věcí a v malých věcech pozoruje věci velké: Někde bylo to pravé slovo / dnes k nerozeznání / od náhodných darů. Spolu s ní, ale nezávisle na ní prochází bytem i autorčina sestra výtvarnice, která svůj pohled zachycuje v cyklu pláten a grafik s názvem Pokojíčky. Sbírka Interiéry představuje nezáměrný rozhovor obou sester, básně se střídají s obrazy tam, kde Matka zaklíná prostor bytu. Marie Šťastná je jedna z nejúspěšnějších básnířek mladé generace, v roce 2003 získala Cenu Jiřího Ortena (za sbírku Krajina s Ofélií) a v roce 2010 Drážďanskou cenu lyriky.

Don Thompson
Jak prodat vycpaného žraloka za 12 miliónů dolarů
Přeložila Alice Hyrmanová McElveen.
Kniha Zlín

obálka Don Thompson: Jak prodat vycpaného žraloka za 12 miliónů dolarů

FOTO: Archív nakladatelství Kniha Zlín

Ten vycpaný žralok v názvu je proslulé dílo Damiena Hirsta. Thompson je především ekonom a autor ekonomických a marketingových studií. Ale také sběratel výtvarného umění. Tyhle dva zájmy spojil a napsal výtečnou knihu o tom, jak se dnes obchoduje s uměním a jak se vytváří povědomí, co je hodnotné. Hlavní roli nehrají kritici, ale trh, přesněji: komplikované intriky světa dražeb uměleckých děl. A intrikány, kteří určují ceny, jsou právě především sběratelé – ti největší, mezi nimiž pro Thompsona dominuje reklamní magnát Charles Saatchi, ale najdete tu i seznam celé první dvacítky nejvýznamnějších sběratelů současného umění. Zapamatujte si efekt západky: ceny se mohou volně pohybovat pouze směrem nahoru. Opačným směrem je západka nepustí. Pokud opadne zájem, neklesnou ceny, ale výtvarník zmizí z trhu, galerie ho přestanou zastupovat, aukční síně ho nezařadí do licitací.

Václav Eduard Mencl
Řeky a moře

Dybbuk

obálka Václav Eduard Mencl: Řeky a moře

FOTO: Archív nakladatelství Dybbuk

Blázne, šílený hornisto křiklavých výšek, nerozboříš kamennou hráz. Vyvrhnutá kostice svědčí o zvrhlém právu a zcepenělý měkkýš o chmurné třenici plátových vln. Vzdejte čest vzdornému chlapu, pod jehož vlivem píši tento román… Nějaký surrealistický výrobek, pomyslí si čtenář. Jenže Menclův text vyšel už v roce 1932 a většinu výtisků (dříve než byly distribuovány) zničila povodeň. To je pěkná mystifikace, hraje čtenář tu hru dál. Jenže Národní knihovna jednu z těch zachráněných knih vlastní. Básnivě uhrančivý text, o kterém vědělo a který četlo jen málo čtenářů, vychází tedy po 80 letech (napsán byl v roce 1930) znovu a snad jej žádná voda nevezme. Zda se stane hledaným článkem k poetismu či surrealismu, či vůbec k moderní české literatuře, o tom rozhodnou literární vědci. Ale daleko důležitější jsou čtenáři. Kapitáne, naším údělem je vaše odpověď, která se pokouší vyzrát do mlčení.

Pierre Bourdieu
Pravidla umění
Vznik a struktura literárního pole

Přeložili Petr Kyloušek a Petr Dytrt.
Host

obálka Pierre Bourdieu: Pravidla umění

FOTO: Archív nakladatelství Host

Francouzský antropolog a sociolog (1930 až 2002, nedejte na informaci na přebálce samotné knížky, to by se dožil pouhých dvou let) má mezi (celoživotními) studenty společenských věd dost výjimečné postavení. Snoubí se u něj pověst intelektuála, jemuž lze jen stěží zcela porozumět, rebela a zaručené autority, kterou se vyplácí citovat bez ohledu na téma. Jeho pojem politického kapitálu se tak uplatňuje třeba i ve studiu československých normalizačních seriálů. Jak důkladně si podrobil literaturu a její „pole“, se můžete přesvědčit v knize Pravidla umění. Mimo jiné v ní píše, že abychom pochopili logiku literárního světa, musíme se, ač neradi, vzdát „čistého, andělsky nevinného zájmu o čistou formu“, jen zkoumáním „společenské alchymie historických zákonitostí“ totiž objevíme „esenci univerzálního“.

Český hraný film VI. 1981–1993
Národní filmový ústav

obálka Český hraný film VI. 1981–1993

FOTO: Archív NFA

Co znamená pro milovníky literatury Lexikon české literatury, to je pro filmové fanoušky filmografická řada Český hraný film. Její sedmisetstránková šestá část obsahuje informace o 410 českých filmech, jež vznikly od roku 1981 do roku 1993 (11. listopadu 1993 byla odstátněna kinematografie). Kromě základních údajů je součástí každého hesla i obsah filmu, použité filmové materiály, existující dokumentace (fotografie a plakáty), bibliografie a ocenění (to vše v české a anglické verzi). Kniha je dále doplněna např. rejstříkem názvů filmů, chronologickým rejstříkem, rejstříkem jmen, exteriérů a literaturou. Víte třeba, že kousek od redakce Salonu se natáčely mj. filmy Kamarád do deště, Kamarád do deště II, Láska na druhý pohled, Pasťák, Přátelé bermudského trojúhelníkuSmích se lepí na paty?