Málokdo si přitom uvědomuje, že tahle aféra není o minulosti, ale o současnosti. Minulost je víceméně daná. I kdyby Kundera neudal, vzorem morálky není. I kdyby udal, zůstává jeho umění velké. Mohl být klidně udavač z povolání, jeho romány dál patří k tomu nejlepšímu, co u nás v posledním půlstoletí vzniklo. Talent se prostě ukazuje v lidech složitých, Hamsun byl kolaborant, Nezval koryfej komunistů, Oscar Wilde souložil s chlapečky a do Jarka Nohavici se taky trefuje dobře. I jeho dílo tu ale bude déle než kosti všech pohoršenců, kteří jím tak hrdě pohrdají. Naproti tomu morální velikáni přes všechnu snaživost Jiřího Stránského obvykle uměleckou genialitou neoplývají.

Jestli Milan Kundera udal, ví dnes jistě jen on a Bůh. Kdyby byl udavačství nepromlčitelný zločin, žádný normální soud by ho podle dostupných důkazů neodsoudil. Na druhou stranu ten policejní papír existuje a něco se v něm píše.

Milan Kundera

Milan Kundera

FOTO: ČTK

Kundera a Bůh si otázku viny nějak vyřídí. To, jak se k ní stavíme my, mluví o nás. Pozoruhodné je, že nikdo neříká „já nevím“. Všichni mají názor, a to dokazuje jediné: že ho vlastně měli už předtím, že žádné důkazy nepotřebují. O Karlu Sabinovi se dá nezávisle prohlásit: „donášel (a psal dobrou literaturu)“. O Milanu Kunderovi ne. Poctivě vyslovit lze jediné: „pravděpodobně byl na policii a udal, ale neznáme okolnosti, motivy, a ani ta přítomnost na lampárně není stoprocentně jistá – chybí obvyklé náležitosti jejího záznamu jako podpis či číslo občanky“. Jednoduše řečeno: „nevím“.

Kunderovi fanatičtí obránci připomínají houf modloslužebníků, kterým někdo pomočil bůžka. S absurdním pohoršením mluví o spiknutí a odmítají připustit, že nějaký papír vůbec existuje. Jsou legrační. Kunderovi pomlouvači jsou ale kromě směšnosti navíc nebezpeční. Nejdou pro slovo daleko a jejich vlastní morálka stojí na hřbetech zadupaných hříšníků. Neodsoudilli by Kunderu podle dostupných důkazů žádný normální soud, tribunál těchhle správňáků ho vyloučil ze slušné společnosti okamžitě, jednohlasně a s vervou, jako se vylučovalo ze strany v Žertu. Bodrých Pavlů Zemánků je v každé době dost.

Kauza Kundera je dobrý kompas pro dnešek. Obejděte velkým obloukem každého, kdo v ní má jasno.