Dana Emingerová:
Něžná tygřice

Mladá fronta

Existenciální literatura naruby. Novinářka, která začínala v Mladém světě, když byl jedním z nejčtenějších českých časopisů, zřejmě pochytila něco od svých kolegů Rudolfa Křesťana a Petra Hory-Hořejše a píše o tom, jak je šťastná. Žádná formální rafinovanost, žádné intelektuální zákruty, jen krátké, svižné příběhy o tom, jak se u nich doma mají rádi. Není divu, že ilustracemi jsou koláže Davida Vávry. (zp) 

Cormac McCarthy:
Krvavý poledník
aneb Večerní červánky na západě
Přeložil Martin Svoboda.
Argo

Dějiny Spojených států jsou tak krátké, že období americko-mexické války kolem roku 1850 bychom mohli přirovnat k husitským válkám u nás. Jenže to by Alois Jirásek ve své trilogii nesměl mít jediného kladného hrdinu, musel by přidat aspoň cisternu krve a místo představ o božím království na zemi by bývalí kněží museli hlásat: Válka tu byla vždy. Než přišel člověk na svět, válka už na něj čekala. Nejvyšší řemeslo čekalo na nejzdatnějšího vyznavače. Tak tomu bylo, a tak tomu bude. Právě tak a ne jinak. V příběhu Glantonovy bandy, tlupy nájemných zabijáků, není nic vymyšleného, Cormac McCarthy (1933) všechno vyčetl z archívů. I bezejmenný kluk, hlavní hrdina, a tajemná postava soudce Holdena měli své historické vzory. Smyšlených je jen několik epizod, které by mohl závidět autorovi Quentin Tarantino. Naučení: Netrefit se znamená umřít! (šof)

Erazim Kohák:
Domov a dálava

Filosofia

V obsáhlém esejistickém díle současný filosof znovu připomíná od Schauerových Našich dvou otázek (1886) opakující se tázaní po smyslu českého národa jako svébytného společenství. Jeho existenci přitakává, protože podle něho je nejvlastnější idea národa českého určena požadavkem dvou obecně lidských hodnot: svobodou a spravedlností. Ale Češi jako svébytné etnikum neodejdou z dějin, jen splní-li určité podmínky, rozuměj: musí o to s rozmyslem usilovat. (zp)