Hlavním tématem Mezinárodního festivalu debutů a studentských filmů Fresh Film Fest (FFF), který se bude v Praze konat od 25. do 29. srpna, jsou letos hrdinové. A hrdinství se odráží nejen ve výběru filmů, ale také ve vizuálním stylu, v němž si autorky Adéla Svobodová a Pauline Kerleroux pohrály s konceptem barevných filtrů.

Video

Znělka na Fresh Film Fest 2010

S podobnými prvky pracuje také Jitka Rudolfová ve čtyřech festivalových znělkách. Podle slov tiskové mluvčí festivalu Kláry Mixové přetavila Rudolfová své hrdiny z filmu Zoufalci do spíš trapně zoufalých hrdinů. V klipech se objeví Jaroslav Plesl, Václav Neužil, Pavel Šimčík a Radovan Síbrt.

„Na základě námětu, který si organizátoři Freshfilmu vybrali, začal prakticky běžný postup natáčení. I když musím říct, že to bylo založeno zejména na improvizaci herců - Jaroslava Plesla, Vaška Neužila a Pavla Šimčíka. Natáčelo se v ateliéru na video. Zásadnější pak bylo obrazové zpracování v postprodukci, kdy bylo tematicky zvoleno barvení a vzájemné se prolínání obrazu,“ popsala Jitka Rudolfová vznik znělky Fresh Film Festu.

„Natáčet znělku byla pro mě úplně nová zkušenost. Snažila jsem se k tomu určitým způsobem přistupovat jako k filmu, ale zjistila jsem, že to není úplně tak možné - nejhorší bylo vše - veškerý "příběh" včetně pointy vměstnat do předepsaných 30 sekund. A ani o sekundu víc. Přiznám se, že to bylo pro mě velmi frustrující, jednoznačně se mi potvrdilo, že film je mi bližší, ve všem. Nicméně, nakonec se udělaly další a delší verze znělek - budou tři, kdy se tam každý herec objeví samostatně ve své etudě. Tyto znělky poběží vždy před jednotlivými bloky programu na festivalu,“ dodala.

V současnosti Rudolfová pracuje na dvou scénářích, jeden je adaptací české knihy (název ještě nemůže sdělovat) a druhý je jejím vlastním námětem - téma je originalita, ale ještě se prý všechno může změnit.

Režisérka Jitka Rudolfová studovala Vyšší odbornou školu filmovou v Písku a režii na FAMU. Loni prorazila filmem Zoufalci o skupině současných třicátníků, kteří si nevědí rady se životem.

Během studia obdržela několik ocenění: cenu za nejlepší film Famufestu v roce 2004 (Maso na talíři), cenu za nejlepší dokumentární film Famufestu v roce 2005 (Lucie už je v posteli), cenu Magnesia na Fresh Film Festu v roce 2005 (Svatyně) nebo cenu za nejlepší film Famufestu v roce 2006 (Marta a Berta 26).

 

Jitka Rudolfová na on-line chatu

FOTO: Ondřej Lazar Krynek, Novinky