Hlavní obsah

Zpěvák Vypsané fixy: Mám rád své postavy z textů

Skupina Vypsaná fixa vydává nové album Fenomén. Skupina při té příležitosti zodpověděla Právu několik otázek.

Zpěvák Vypsané fixy: Mám rád své postavy z textů

Vaše čtvrté album nahrával nový producent Dušan Neuwerth. Kdyby ke změně producenta nedošlo, byl by zvuk novinky stejný?

Márdi (zpěv, kytara): Chtěli jsme ho nějak takhle udělat, směřovali jsme k tomu, ale kdybychom nepracovali s Dušanem, tak by deska měla jiný zvuk. Takhle to mohl udělat jenom on. Každý producent má svůj rukopis.

Souhlasíte s tím, že je na albu trošku potlačená syrovost?

Mejla (kytara): Mně to přijde dost syrové. Kytary, které jsme na desku nahráli, mají podle mě dobrý zvuk. Kromě toho jsme si jako kapela velmi dobře zahráli.

Márdi: Řekl bych, že je to takové roztažení rukou. Nářezy tam jsou, ale není jich tolik. Objevily se tam i lehčí skladby. V minulosti jsme je také nahrávali, ale nebylo jich tolik. Na startovní čáře jsme měli devatenáct nebo dvacet písniček, a ty nálady byly tak půl napůl. Potom jsme vybírali a šli jsme podle toho, která písnička nám připadala dobrá. Nebrali jsme to tak, že když je to nářez, musí být automaticky na desce. 

Mejla: Finální výběr jsme nechali na Dušanovi. Mám pocit, že je větší "depkař" než mi, prostě má rád klidnější věci.

Kdy měla Vypsaná fixa nejtěžší období?

Márdi: Poprvé po našem druhém albu. Odešel baskytarista Dejmal, přišel Mejn a v kapele se hodně kalilo. Vůbec nechápu, že jsme tu druhou desku zvládli. Krize byla i po třetí desce, to byla obrovská únava. Paradoxně nám pomohl rozchod Ready Kirken. Jsme ze stejného města a na základě toho jsme si uvědomili, že má pro nás kapela vekou hodnotu.

Márdi, na nové desce jste rozšířil svůj textařský svět. Má nějaké hranice?

Márdi: Asi ne. Snažím se vyhýbat opakování. Omezil jsem také literární postavy, které tentokrát v textech nejsou. Výjimkou jsou lidé z románu Sto roků samoty, ovšem to je nejstarší text z alba. Všechny texty jsou reálné, v tom je také změna.

Kdo je "Dezolát", hrdina stejnojmenné písničky?

Mejla: To slovo zaujalo více lidí. U nás v Pardubicích se to ale běžně říká. Znamená to, že je někdo troska, ale v té písničce to holka říká klukovi s nadsázkou a je to spíš lichotka. Pro ní je takový mimozemšťan v kocovině.

Pokračují v nových písničkách příběhy postav ze starších skladeb?

Márdi: Mé texty zachytí určitý stav, ale příběh samozřejmě pokračuje dál. Exituje písnička Pohyb, oheň, šluk a dým, ve které na zastávce kouří Kamil Harison. Na nové desce jde po pěti letech kolem té zastávky a vidí, jak na ní kouří holka s vytetovanou antidepresivní rybičkou. Harison si už ale dávno  žije svůj život, jen se v té písni mihne. Své postavy mám rád.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků