Hlavní obsah
Český scenárista a herec Zdeněk Svěrák 19. června na filmovém festivalu Art Film Fest Foto: Luprich Andrej, ČTK

Zdeněk Svěrák dostal cenu Artfilmu a hned ji rozbil

Český scenárista a herec Zdeněk Svěrák v neděli na festivalu Art Film Fest ve slovenských Trenčianských Teplicích převzal ocenění Hercova mise. Bezprostředně poté mu ale křišťálová cena nešťastnou náhodou spadla na dlažbu a rozbila se. Všichni vzali celou věc s nadhledem a organizátoři brzy dodají Svěrákovi trofej novou, uvedla slovenská média.

Český scenárista a herec Zdeněk Svěrák 19. června na filmovém festivalu Art Film Fest Foto: Luprich Andrej, ČTK
Zdeněk Svěrák dostal cenu Artfilmu a hned ji rozbil

"V průběhu několika dní nám v Bratislavě vyrobí novou cenu, kterou panu Svěrákovi hned pošleme. Navíc, střepy přinášejí štěstí," citoval portál TVNoviny.sk viceprezidenta festivalu Petera Hledíka. Také dodal, že během 18 ročníků mezinárodního festivalu se jim podobná událost ještě nestala.

Předávaní ocenění je tradičně spojené s připevněním mosazné tabulky se jménem nositele na "most slávy" v dějišti festivalu, v lázeňském městečku Trenčianské Teplice.

Cenou Hercova mise festival oceňuje umělce, kteří se stali diváckými idoly. V minulosti tuto cenu v Trenčianských Teplicích převzali například Sophia Lorenová, Franco Nero, Jean-Paul Belmondo či Liv Ullmannová. Loni si odnesl cenu Hercova mise také český herec, Josef Abrhám, režisér Václav Vorlíček zase dostal ocenění Zlatá kamera.

Svěrák má na svém kontě nezapomenutelné filmové komedie, divadelní a rozhlasové hry, zlidovělé texty písní a nejnověji i povídky. Patří k nejčinorodějším postavám domácí scény a na jeho neurážlivý, jemný a inteligentní humor vzácně slyší generace fanoušků i obec odborných kritiků. Přímo osudově je pak spjat s fenoménem génia Járy Cimrmana.

Svěrák je mimo jiné několikanásobným držitelem křišťálové sošky Českého lva a se snímkem Kolja (1996) sklidil spolu se synem Janem velký úspěch v zahraničí - získali Zlatý glóbus a Oscara v kategorii nejlepší neanglický film.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků