Hlavní obsah

Začátky dvorních herců Tomáše Vorla na DVD

Před takřka pětadvaceti léty je nikdo neznal. Tomáš Hanák, Eva Holubová, Milan Šteindler - to jsou tři ze šesti herců, kteří obsadili hlavní role v raných filmech režiséra Tomáše Vorla. Dnes jsou všichni uznávanými osobnostmi české filmové scény. Kompilace osmi krátkých filmů Začátky filmových hvězd bude v prodeji 10. května.

Začátky dvorních herců Tomáše Vorla na DVD

Po několika letech tak mají filmový fanoušci možnost shlédnout vybrané Vorlovy krátké snímky na DVD.

Na slavnostní projekci v pražském kině Světozor Tomáš Vorel přiznal, že ani on ani jeho kamarádi - Hanák, Holubová, Šteindler, Dejdar, Vávra či Asterová - netušili, že se z nich jednou stanou filmové hvězdy, i když on sám to minimálně o třech prvně jmenovaných prý tušil.

"Svoje první filmy jsem psal společně s kamarády, které jsem do nich i obsazoval, a natáčel je za malé peníze svých rodičů a potom fakulty," řekl tvůrce Skřítka, režisér, producent, scénárista a herec Tomáš Vorel. Své první snímky z let 1978 až 1986 natáčel dřevěnou kamerou, kterou si sám vyrobil. "Jen bych ty filmy dneska natočil dvakrát rychleji, protože se doba zrychlila," dodal režisér.

Na DVD chemický i úřednický muzikál

Kolekce představuje osm krátkometrážních parodií, satirických komedií, tragikomedií i muzikálů. Postupně představí černobílou němou parodii Zákon samurajů a Kašpárka, kdy naivního, směšného mladíka v podání Milana Šteindlera hrubě poníží svůdná blondýnka Jitka Asterová.

Na projekci prozradila, jak se k filmu a herecké kariéře dostala. Tomáš Vorel se totiž snažil ji sbalit na ulici, ale nakonec jí nabídl roli ve filmu: "Díky Tomášovi jsem vlastně šla na DAMU a stala se herečkou," uvedla Jitka Asterová, známá z rádia jako moderátorka Sexy života "Asterka". Vynikající je i film To můj Láďa, kde se role opovrhované manželky skvěle zhostila Eva Holubová. 

Na DVD objevíte i komiksový příběh Rychlých šípů a dva muzikály - chemický Chemikál (adaptace muzikálu Divadla Sklep) a úřednický Ing., předchůdce kultovního filmu Kouř.

DVD Začátky filmových hvězd vyšlo jako příloha časopisu Biják, v samostatném prodeji bude od 10. května.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků