Hlavní obsah
Woody Allen na snímku z 20. prosince 2008 Foto: Petr Horník, Právo

Woody Allen

Woody Allen je unikát. Režisér a scenárista, který si udržel výbornou úroveň půl století, se dá jen těžko k někomu přirovnat. Řada lidí přitom jeho ironii a geniální poťouchlost vůbec nechápe. Je známo, že v Americe jeho filmy nemají tak masový úspěch jako v Evropě.

Woody Allen na snímku z 20. prosince 2008 Foto: Petr Horník, Právo
Woody Allen

Režisér, herec, spisovatel a muzikant Woody Allen se narodil imigrantům židovského původu jako Allen Stewart Königsberg v New Yorku roku 1935. Navštěvoval několik let tamní židovskou školu, kterou nedokázal brát vážně stejně jako většinu dalších věcí. Tato školní léta se stala zdrojem mnoha narážek na židy, které později použil ve filmech.

Už v mládí bavil okolí různými žerty a začal psát gagy pro jiné umělce. Postupně začal vystupovat jako stand-up komik v klubech v Greenwich Village a psal pro televizi. Pro divadlo napsal slavnou hru Zahraj to znovu, Same.

Film každý rok

Jeho první film z roku 1965 se jmenoval What's New Pussycat. Tehdy napsal scénář, ale ještě sám nerežíroval. Ve filmu hrál i legendární komik Peter Sellers. Od konce šedesátých let točil Allen neuvěřitelným tempem jeden filmový hit za druhým - Všechno, co jste chtěli vědět o sexu, ale báli jste se zeptat, Annie Hallová, Láska a Smrt, ale i bergmanovské drama Interiéry.

Také v 80. a 90. letech Allen nepolevil, z mnoha filmů jmenujme alespoň Hanu a její sestry, Zeliga, Tajemnou vraždu na Manhattanu, Mocnou Afrodité či Celebrity.
Po roce 2000 opustil rodný New York a zaznamenal velký úspěch s filmy točenými v Evropě, zdaleka ne jen s komediemi (Match Point - hra osudu, Vicky Christina Barcelona).

Ačkoliv točí celovečerní snímek každý rok, jejich kvalita příliš neklesá. Woody Allen obdržel obrovské množství filmových cen (Oscar, Zlatých glóbus, César, BAFTA a další). Říká se, že úmyslně nedává své filmy do soutěží na festivalech, protože už žádné ceny nechce. Je také autorem povídek a pravidelně vystupuje s jazzovou kapelou. Jeho muzikantství se ale nedá s filmařským talentem vůbec srovnávat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků