Hlavní obsah
Objevem roku pro české čtenáře má naději stát se jihokorejská prozaička Han Kangová. Foto: ČTK/AP

Vyjdou díla Palahniuka, Nesboho či Kangové. Knihy prvního pololetí přinesou životopis, romány i atlas

Letošní knižní trh procitne koncem ledna, kdy vyjde životopisná kniha Renaty Kalenské Doktor vězeňských věd. Nabídne příběh spisovatele Jiřího Stránského.

Objevem roku pro české čtenáře má naději stát se jihokorejská prozaička Han Kangová. Foto: ČTK/AP
Vyjdou díla Palahniuka, Nesboho či Kangové. Knihy prvního pololetí přinesou životopis, romány i atlas

V únoru se představí tři slavní autoři detektivek. Bernard Minier v knize Zkurvenej příběh, Lars Kepler v příběhu Lovec králíků a Richard Price v díle Sráči. V květnu se k nim přidá žánrový souputník Jo Nesbo s knihou Žízeň.

V březnu bude Steve SemSandberg vyprávět v románu Bouře o shakespearovsky komplikované sourozenecké lásce.

Han Kangová dostala za svou Vegetariánku Man Bookerovu cenu. Je to příběh Korejky Jonghje, jejíž náhlé vegetariánství a zejména neoblomný postoj, s jakým se vzepře muži i rodině, představují pro okolí šok.

Loutkář Josteina Gaardera je dojemný a zároveň provokativní román o osamělosti i vztazích, o hledání místa ve světě.

Magický průvodce městem pod pahorkem od Pasiho Ilmariho Jääskeläinena přijde s koktejlem magického realismu, detektivky, hororu a fantasy. Život šéfredaktora Olliho Suominena, zaměřujícího se na knížky pro děti, se v něm změní, když si založí facebookový účet.

O morálce pojednává nobelistka Alice Munroová ve své knize Veřejná tajemství. Mistrně komponovaný text románu latinskoamerické prózy od Juana Gabriela Vásqueze Reputace je působivým zamyšlením nad dvojsečnou mocí médií a lidské paměti.

Povídky Chucka Palahniuka Něco si vymysli přinesou opět bizarní témata, v nichž si autor tolik libuje. Hukot času od Juliana Barnese je fiktivní historií vztahu ruského skladatele Dmitrije Šostakoviče ke stalinskému sovětskému systému. Popisuje jemnou hranici mezi zbabělostí, neutralitou a statečností.

Čtenáře si nepochybně najde další kniha J. K. Rowlingové s názvem Fantastická zvířata a kde je najít – filmový scénář.

Hanya Yanagiharaová je americká autorka pocházející z Havaje, která v románu Malý život vypovídá o sexuální orientaci, zneužívání, sebepoškozování, lásce, obětavosti, krutosti a neschopnosti bojovat s osudem. Vyjde i nový překlad Bílé velryby Hermana Melvilla od Šimona Pellara.

Své nové rukopisy by Radka Třeštíková a Michaela Klevisová měly vydat během května a června. Jejich názvy se teprve dozvíme. Anna Bolavá také vydá román Ke dnu, volně navazující na prvotinu Do tmy. Do roku 2052 pozve Pavel Bareš v Projektu Kronos.

Chystané knižní hity


LEDEN

Renata Kalenská: Doktor vězeňských věd

Szczepan Twardoch: Mofium

 

ÚNOR

Bernard Minier: Zkurvenej příběh

Lars Kepler: Lovec králíků

Karl Ove Knausgard: Můj Boj 2 – Zamilovaný muž

 

BŘEZEN

Pasi Ilmari Jääskeläinen: Magický průvodce městem pod pahorkem

Eugen Ovidiu Chirovici: Kniha zrcadel

 

DUBEN

Pavel Bareš: Projekt Kronos

Han Kangová: Vegetariánka

 

KVĚTEN

Jostein Gaarder: Loutkář

Jo Nesbo: Žízeň

 

ČERVEN

Siri Pettersenová: Plíseň

Hanya Yanagiharaová: Malý život

Jedinečná bude kniha Můj atlas Česka. Jde o výsledek dlouhodobého projektu, do kterého se zapojily děti z celé České republiky. Jejich úkolem bylo popsat či nakreslit místo, na kterém žijí. Vznikla tak koláž textů a ilustrací různě starých a zkušených autorů, která tvoří smysluplný celek.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků