Hlavní obsah

Ve sportovní O2 areně „hrál“ Mahler – a skvěle

Davy směřující ve středu večer do sportovní (a rockové) O2 areny oblečením a slavnostní náladou naznačovaly, že se tentokrát v mekce hokeje nebude hrát žádný „match“, ale koncert festivalu Pražské jaro.

Ve sportovní O2 areně „hrál“ Mahler – a skvěle

Ke stoletému výročí úmrtí skladatele Gustava Mahlera festival připravil uvedení jeho mohutné „Symfonie tisíců“ neboli Osmé symfonie Es dur jako megakoncert pro čtyři tisíce posluchačů a téměř 500 účinkujících. Spojené síly českých a německých hudebníků tvořily hlavně dva orchestry – Česká filharmonie a NDR Sinfonieorchester Hamburg – se čtyřmi smíšenými a dvěma chlapeckými sbory a osmi sólisty. Nebylo to sice oněch legendárních 1005 účinkujících ze světové premiéry v roce 1910 v Mnichově, ale na české poměry určitě rekordní číslo.

Hala jako U rampa

„Ukočírovat“ umělecky tak rozsáhlý ansámbl měl na starosti zkušený německý dirigent Christoph Eschenbach, technicky pak tým českých a německých zvukařů. Hala byla upravena do podoby U rampy, hrálo se na delší straně, (orchestr a sóla na vyvýšeném podiu, sbory na balkoně nad nimi). Publikum sedělo v dalších třech stranách.

Ještě před začátkem byli posluchači uvedeni do mahlerovské atmosféry promítnutím amerického dokumentu o Mahlerovi a poté již zazněly obě části rozsáhlého díla, které autor pojal jako poselství lásky k manželce Almě a k lidstvu vůbec – a je více než symfonií velkolepou kantátou.

Více než první kratší část, založená textově na svatodušním hymnu, vyzněla druhá delší část vycházející textově z Goethova Fausta. Dirigent nasadil vzhledem k prostoru pomalejší tempa a vytáhl nádherně některé tišší plochy.

Kralovaly ženy

Mezi sólisty kralovaly ženy – sopranistky Erin Wallová, Michaela Kauneová, altistky Petra Langová a Japonka Mihoko Fujimura, méně výraznější byli muži Nikolai Schukoff (tenor), Michael Nagy (baryton) a John Relyea (bas).

V krátké árii na závěr zazářila Simona Houda Šaturová. Výborné byly zejména sborové části, orchestrální trochu trpěly ne všude kvalitním zvukovým přenosem. Vizuálně pomohla dvě plátna po stranách s detaily, bohužel kameramani nesnímali vždy to důležité.

Hodinu a půl trvající koncert byl ale skvělým uctěním výročí skladatele a díky přenosu si ho vyslechli posluchači doma i v zahraničí. Zopakován bude v Hamburku a v Hannoveru.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků