Hlavní obsah

V Senátu se jednalo o transformaci pražské opery

Otázkami kolem transformace pražské opery a baletu se ve středu zabývalo veřejné slyšení v Senátu, který se k tomuto tématu vrátí v druhé polovině července. Na závěr více než tříhodinového jednání to řekl předseda senátního kulturního výboru Jaromír Jermář (ČSSD).

V Senátu se jednalo o transformaci pražské opery

Slyšení se konalo na základě petice s 18 tisíci podpisy, kterou 14. června předali zástupci Státní opery Praha (SOP) Senátu na protest proti transformaci své instituce, majetkově slučující k 1. 1. 2012 Státní operu s ND.

Plně obsazený sál Valdštejnského paláce, v němž převažovali zástupci protestujících zaměstnanců SOP a odborná veřejnost proti hrstce senátorů, byl svědkem přestřelky obou táborů pro a proti transformaci, v němž vedle vágních osočování padlo i pár podstatných argumentů.

S finanční ztrátou by mohla být zrušena

Zástupkyně ministerstva financí sdělila, že SOP je od loňského roku ve finanční ztrátě přesahující 13 miliónů a jakožto příspěvková organizace ministerstva kultury by proto ze zákona mohla být v roce 2012 zrušena. Transformace obou oper v jednu organizaci je tedy podle ní naprosto legitimním i logickým krokem.

Náměstek ministra kultury Radek Zdráhal spolu s ředitelem Národního divadla a SOP Ondřejem Černým některé otázky na místě zodpověděli, v závěru však požádali o lhůtu do září, kdy zveřejní další kroky transformace včetně rozpočtu a dramaturgických plánů na sezónu 2012/13.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků