Hlavní obsah
Zleva v popředí Tom Hanks, Amy Ryanová a Alan Alda Foto: Cinemart

Steven Spielberg, Tom Hanks a Most špiónů

Novinka režiséra a producenta Stevena Spielberga Most špiónů, která vstoupí do kin příští týden, se vrací do časů studené války, k jedné z jejích nejdramatičtějších situací: k výměně sovětského špióna Rudolfa Abela za amerického špionážního letce Francise Garyho Powerse.

Zleva v popředí Tom Hanks, Amy Ryanová a Alan Alda Foto: Cinemart
Steven Spielberg, Tom Hanks a Most špiónů

Hlavní postavou filmu je pojišťovací právník James Donovan, muž, který byl nejprve americkou vládou osloven, aby obhajoval Abela u soudu, a později, po sestřelení letounu U-2 nad Sovětským svazem a zatčení Powerse, byl vyslán do Berlína vyjednat jejich výměnu.

Donovana hraje Tom Hanks a je to jeho čtvrtá role v celovečerním filmu Stevena Spielberga. Spolupráce na Zachraňte vojína Ryana vynesla Spielbergovi Oscara i Zlatý glóbus a Hanksovi nominace na obojí, úspěch měly i snímky Chyť mě, když to dokážeš a Terminál. Ostatně stejně jako Emmy a Zlatým glóbem oceněná minisérie HBO Bratrstvo neohrožených a Emmy oceněný Pacifik, které společně produkovali.

Silný tým

„Kdosi se mě ptal, jestli bych nechtěl natočit film o Powersovi. Připadalo mi to samo o sobě dost silné téma na film – a to jsem ještě nevěděl, co se za ním všechno skrývá,“ řekl v jednom z rozhovorů Spielberg. „Teprve když jsme se s Tomem dostali k podrobným informacím, uvědomili jsme si, jak neuvěřitelné věci se tehdy děly.“

Také Tom Hanks, který se velmi zajímá o historii, věděl, že Francis Gary Powers byl pilotem U-2. „Věděl jsem, že to byl obrovský mezinárodní incident a že muselo dojít k výměně, aby ho dostali zpátky. Ale neznal jsem detaily ani jsem nevěděl, kdo byl James Donovan.”

Donovanův příběh objevil londýnský dramatik a scenárista Matt Charman a nabídl ho studiu DreamWorks, které oslovilo Spielberga.

Na scénáři pak s Charmanem spolupracovali další skvělí filmaři, bratři Coenové. „Joel a Ethan nám umožnili poznat postavy do hloubky,” říká Spielberg. „Dodali příběhu ironii a trochu absurdního humoru. Ne v tom smyslu, že by se film stal absurdním, jak se některé filmy mohou zdát, mám na mysli absurditu, kterou přináší sám život. Jsou skvělými pozorovateli reálného života, jak je všichni známe díky jejich obsáhlé a obdivuhodné filmové práci, a byli schopni to vnést i do našeho příběhu.”

Tom Hanks ve filmu Most špiónů.

Foto: Cinemart

Tom byl jasný kandidát

Film sleduje především vztah mezi americkým právníkem a sovětským špiónem. „Ten vztah je vlastně velmi nepravděpodobný, přestože byl skutečný. A mně šlo o to, aby byl pro diváky natolik zajímavý, že se budou těšit na každou jejich další společnou scénu,“ řekl Spielberg a k obsazení hlavní role dodal:

„James Donovan si pevně stál za tím, v co věřil – v tomto případě, že spravedlnost platí pro všechny stejně, bez ohledu na to, na které straně železné opony stojíte. Tomova zásadovost, jeho smysl pro rovnost a spravedlnost a také skutečnost, že využívá své popularity k tomu, aby dělal prospěšné věci, z něj udělaly zcela jasného kandidáta.“

Hanks na otázku, jak se cítí, když hraje skutečného člověka, odpověděl: „Něco jiného je hrát někoho, kdo ještě žije, to je docela ošidné. Ale James Donovan už zemřel a nebyl důvod se mu cpát příliš do života. Ostatně nejsem mu ani trochu podobný. Ale to nevadí. Podstatné je, jak James jakožto pojišťovací právník řeší své nové poslání. Mým hlavním úkolem tedy bylo zachovat stupeň jeho integrity.“

Jak to vidí žena

Donovanovu manželku Mary hraje Amy Ryanová a o své postavě říká: „Jsem ráda, že Mary nebyla jen samé ,Ano, drahoušku, samozřejmě drahoušku‘. Měla dobré, smysluplné názory na svět, do kterého její manžel vkročil, a to mě opravdu přitahovalo.“

Před začátkem natáčení se setkala s vnučkou Mary Donovanové. „Viděla jsem jejich svatební alba, fotky z dovolených a slyšela příběhy z první ruky. Mary byla hrdá na to, co její manžel dělá, ale nelíbila se jí pozornost, kterou její rodina přitahovala. Měla strach, že jejich děti mohou být v nebezpečí.“

Natáčelo se v New Yorku, Berlíně a polské Wroclawi. „Bylo to, skoro jako bychom točili dva různé filmy, což reprezentuje mimořádnou cestu, kterou musel James Donovan podniknout,“ říká producent Marc Platt. „Nejdříve se s ním setkáme v Brooklynu, kde se ujme případu, což je jeden film, a pak nečekaně odcestuje do úplně jiné části světa, do zcela odlišné kultury a to je zcela jiný film.“

V dalších rolích Mostu špiónů uvidíme například Alana Aldu či německého herce Sebastiana Kocha, kterého známe mj. z Ondříčkova filmu Ve stínu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků