Hlavní obsah
Karel Schwarzenberg na návštěvě USA Foto: Jiří Roškot, Právo

Schwarzenberg v Hollywoodu: máme zájem o točení filmů

Česko už nemusí přesvědčovat Hollywood a jiné filmaře, že se u nás dobře natáčí. Oni potřebují záruky, že budou mít stejné výhody, jaké jim nabízejí jiné země. Podporu české vlády na setkání s producenty amerických studií tlumočil ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Karel Schwarzenberg na návštěvě USA Foto: Jiří Roškot, Právo
Schwarzenberg v Hollywoodu: máme zájem o točení filmů

"Vláda stojí za filmaři a bude je dále podporovat," řekl ministr. Na pracovní snídani hovořil s producenty zastupujícími filmovou výrobu včetně studií "velké šestky": Sony, 20th Century Fox, Warner Bros., Paramount, Universal a Disney.

Česká vláda loni se zpožděním oproti jiným zemím zavedla takzvané pobídky pro zahraniční filmaře. Znamenají, že poté, co si o ně zažádají a v Česku prokazatelně proinvestují své peníze při tvrobě filmu, vrátí jim ministerstvo kultury až pětinu nákladů.

V polovině 80. let s tím začala konzervativní vláda premiérky Thatcherové v Británii, aniž by čekala, až to vyřeší trh. Když v roce 2004 pobídky zavedlo Maďarsko, odlákalo filmaře z ČR, kde zahraniční produkce během let klesla zhruba o 80 procent.

Pobídky nejsou subvencováním filmu, jak by se mohlo zdát. Jde naopak o oboustranně velmi výhodný obchod: filmaři ušetří a budou se vracet  a státní rozpočet získá víc peněz, než pobídkami vynaloží.

Podle Ludmily Claussové z České filmové komise se státu za každou korunu vrátí 1,18 korun a z nákladů na jeden film získá 3,6 procenta. V Hollywoodu přitom existují projekty za miliardy dolarů.

Peníze došly

Problém je momentálně v tom, že všech 300 miliónů korun vyčleněných na pobídky pro letošní rok bylo už přiděleno, takže není z čeho lákat další filmaře. Brit Mathew Stillman, který má v Praze pobočku své firmy StillKing Films, přivedl v 90. letech do Česka hollywoodské filmaře.

"Měli jsme projekty s Brad Pittem, Ridley Scottem a dalšími," řekl Právu. "Důvodem, proč jsem přijel, je požádat pana Schwarzenberga o zefektivnění pobídek," zdůraznil.

Objem pobídek je malý. "Dostat slevu znamená zažádat o ni, natočit film, provést audit nákladů a nechyt si vyplatit peníze, to všechno ve stejném roce. Jenže filmová práce se stěží uskuteční během roku, takže zahraniční produkce nemá záruku, že se všechn yjejí náklady do slevy či pobídky započítají," řekl Stillman.

Podle něj by proto neměly být pobídky limitované, ale naopak obnovovatelné. Upozornil, že každý filmaři proinvestovaný dolar ci euro je zdaněn 30 až 80 procenty, a že daň z příjmu je státem inkasována dřív, nez vyplatí pobídku, tedy než filmařům vrátí část vynaložených peněz. Na otázku Práva, zda vláda zváží vymanit systém pobídek z ročního cyklu, Schwarzenberg odpověděl, že "zavést dlouhodobější změny v rozpočtu je obtížné".

Podle ministra s tím musí přijít šéf resortu kultury se souhlasem ministra financí. Zdá se, že vláda ještě zcela nevěří tomu, ze má na dosah zlatý důl filmového průmyslu. V jiných zemích mu vycházejí vstříc pobídkami (např. Irsko, Francie, Německo, Itálie. Maďarsko a další, protože se jim to vyplatí.


yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků