Hlavní obsah
Souad Massiová Foto: Stanislav Dvořák, Novinky

Respect si za dramaturgii zaslouží respekt

Celý víkend probíhal v Praze na Štvanici festival world music Respect, který navštívili Oudaden, Souad Massiová, Staff Benda Bilili, Sahra Halgan, Louis a řada dalších.

Souad Massiová Foto: Stanislav Dvořák, Novinky
Respect si za dramaturgii zaslouží respekt

Festival Respect se snaží i v tuhých ekonomických podmínkách přivážet samé skutečné zahraniční osobnosti, takže se nemusíte odpoledne nudit při vystoupení různých amatérů jen proto, abyste se dočkali hlavní večerní hvězdy (což je na českých festivalech více než běžné).

Sobotní odpolední koncert Souad Massiové byl jedním z vrcholů. Velmi charismatická alžírsko-francouzská zpěvačka si prošla mnoha obdobími (rock, portugalské fado, španělské flamenco, blues i pop)  a vše v ní zanechalo stopy, které šikovně spojila ve vyváženou pop-world music.

Dokonalý zpěv vycházející z arabských tradic okořenila kapela výbornými kytarovými sóly, jež neměla daleko ke klasickému hard-rocku sedmdesátých let, a o generaci  starší perkusionista, který zpíval hrubý druhý hlas, dodával nádherný protipól k vyššímu a čístému vokálu Souad.

Srbský zpěvák Louis

Foto: Stanislav Dvořák, Novinky

Překvapením neděle byl pro mnohé ne moc známý srbský zpěvák a muzikant Louis.  Tenhle funky démon s image tureckého paši se rozhodl střídat stesk balkánské lidové balady s jamesbrownovským soulovým feelingem a obě polohy fungovaly bezvadně, samostatně i dohromady.

Staff Benda Bilili

Foto: Stanislav Dvořák, Novinky

Závěr patřil africkým Staff Benda Bilili, kteří odstartovali taneční smršť. Funk a afro-beat doprovází sborovým zpěvem a zběsilými sóly pisklavého nástroje, který připomíná elektrickou kytaru a vyrobili si ho z jedné struny a z plechovky. Většina členů Staff Benda Bilili jsou vozíčkáři a bezdomovci z Kinshasy.

Celkové hodnocení: 90 %

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků