Hlavní obsah
Rod Stewart Foto: ČTK

RECENZE: Rod Stewart venkovskou hudbu naleštil

Rod Stewart je pilný, Another Country je už jeho devětadvacáté studiové album. Podstatné je, že sestává z původních písniček. Britský zpěvák a skladatel totiž v minulosti tuze rád prezentoval coververze – a dělal to tak intenzivně, až to vypadalo, že se z té rutiny nevyhrabe.

Rod Stewart Foto: ČTK
RECENZE: Rod Stewart venkovskou hudbu naleštil

Už minulé album Time (2013) ale bylo povedenou přehlídkou jeho tvůrčí práce i skvělé interpretace. Byly na něm rockové skladby a přijato i hodnoceno bylo velice dobře. Novinka obsahuje písničky mající těžiště v country, bluegrassu i folku. Jejich konečná podoba je ovšem patřičně naleštěná.

Stewart sáhl do jiného hudebního ranku. Použil k tomu silné skupinové i orchestrální prezentace, které zajišťují popové pojetí jmenovaných žánrů, stejně tak došel i ke komornějšímu zvuku (A Friend for Life). Aby písně rockově „nebolely“, obrousil hrany i svému charakteristickému chrapláku a zpívá civilněji. Žel se tak připravil o jeden typický prvek, který od něho posluchač očekává.

Nutno zdůraznit, že vlivům country, folku nebo bluegrassu nepodlehl. Jako Brit jim navíc vtiskl takovou podobu, jak ji cítí, a tak lze na desce snadno vystopovat prvky irského a britského folklóru. Do koncepce dobře zapadají.

Obal nového alba

Foto: Universal Music

Album konstatuje, že Stewart umí napsat dobrou písničku, ví, jak ji vylepšit (viz třeba hispánské kytarové sólo ve Walking In The Sunshine), umí ji solidně prezentovat a ještě přidat popový rozměr tak, aby byla přijatelná pro širší spektrum posluchačů. V textech je pak velmi vlastenecký.

Ne všechny skladby na desce ale mají přesvědčivý charakter a zvláště druhá část trpí tím, že autorům došly dobré nápady. Pakliže tedy byla předešlá kolekce Time jedna z lepších, které Stewart ve svém životě nahrál, Another Country je ve finále průměrná.

Samozřejmě v kontextu jeho tvorby, v níž průměr je obecně vzato nadprůměrem.

Rod Stewart: Another Country
Universal Music, 49:08

Celkové hodnocení: 60 %

 

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků