Hlavní obsah

Protektor získal další ocenění, hlavní cenu na festivalu v Krakově

Český film Protektor režiséra Marka Najbrta vyhrál na třetím ročníku festivalu nezávislého filmu Off Plus Kamera v Krakově hlavní cenu. Pro samotného režiséra je to velké překvapení, s šancí na cenu nepočítal.

Protektor získal další ocenění, hlavní cenu na festivalu v Krakově

Hlavní festivalové soutěže Making Way se z celého světa zúčastnilo 12 hraných filmů, které vznikly v posledním roce.

"Jsem v šoku," řekl Najbrt na tiskové konferenci. Na festival prý přijel se spolutvůrci Protektora, ale nepřipouštěl si, že film má šanci na cenu. Najbrtův snímek soutěžil například s jedním z nejúspěšnějším polských filmů loňské sezóny s názvem Rewers (Revers).

Režisér za první místo obdržel 100 000 dolarů (skoro 1,9 miliónu korun). Získal také grant Polského institutu filmového umění milión zlotých (asi 6,5 miliónu korun). Podmínkou ovšem je, aby ho realizoval v Polsku. Stejnou částku by pod stejnou podmínkou měl český režisér získat i od jednoho ze sponzorů festivalu. "Ještě nevím, o čem bude náš příští film, budeme se snažit, aby byl v Polsku," uvedl Najbrt.

Film Protektor popisuje příběh manželské dvojice za druhé světové války. Zatímco hlavní hrdinku, židovskou filmovou herečku, nacisté perzekvovali, její manžel se stal rozhlasovým symbolem německé propagandy.

Protektor před necelým měsícem získal také cenu české kritiky Kristián za nejlepší celovečerní tuzemský film na Febiofestu, vyhrál také Českého lva.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků