Hlavní obsah

Prince chce žalovat YouTube a eBay

Slavný zpěvák a multiinstrumentalista Prince se rozhodl zažalovat server YouTube, který nabízí zdarma nepřeberné množství hudebních videoklipů. Žádný slavný zpěvák se zatím do podobného individuálního boje s Youtube nepustil, někteří ho naopak považují za dobrou reklamu. Prince ale trvá na stažení svých písní.

Prince chce žalovat YouTube a eBay

Prince umí udělat kolem svých nahrávek pořádné dusno a je znám jako nepředvídatelný umělec. V minulosti měl spory s nejrůznějšími vydavateli a svá alba si chvíli vydával sám.

Nedávno nechal 3 milióny kopií desky Planet Earth přilepit k novinám Mail On Sunday, takže CD téměř rozdal. Přesto mu vadí, že si jeho písně můžete pustit na internetu.

"Zdá se, že se rozhodli nefiltrovat hudbu a film, které tvoří jádro jejich obchodního úspěchu," říká Prince, který poukazuje na to, že např. pornografii dokáže server odfiltrovat úspěšně.

Podle vyjádření YouTube server respektuje duševní práva a spolupracuje s umělci při správě jejich děl. "Máme skvělé vztahy s největšími hudebními vydavatelstvími. Ta chápou výhody YouTube a využívají nás jako další cestu pro komunikaci s fanoušky," stojí v prohlášení společnosti.

Boj s větrnými mlýny

Prince rovněž chystá žalobu na aukční servery eBay a Pirate Bay. Nahrávací společnosti a hollywoodští producenti je označují za hlavní zdroj hudebního a filmového pirátství. Soudní spory s internetovými servery jsou nejnovějším krokem v boji velkých vydavatelství proti hudbě, která se nelegálně šíří po internetu. 

Zpěvák si v boji s YouTube a eBay najal britskou společnost Web Sheriff. Ta v posledních několika týdnech dokázala z YouTube odstranit přibližně 2000 Princových videonahrávek a docílila stažení téměř 300 nelegálně dražených položek z eBay. "Problém však je, že i kdybychom smazali z těchto serverů všechno, následující den tam může znovu být sto nebo pět set nebo i víc položek," říká ředitel společnosti John Giacobbi. 

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků