Hlavní obsah

Premiéry - Shrek Třetí i Edith Piaf

Tento týden přicházejí do kin dva filmy. Diváckým hitem se patrně stane třetí pokračování animované komedie Shrek Třetí, náročnější publikum patrně zaujme životopisný snímek Edith Piaf.

Premiéry - Shrek Třetí i Edith Piaf

Shrek Třetí

Animovaná rodinná komedie Shrek se vždycky opírala o revoluční a naprosto dokonalou animaci a hvězdné hlasové obsazení, obojí mu zůstalo i ve třetím pokračování. Režie se ujal Chris Miller, který psal ke dvěma předchozím dílům scénáře.

Posuďte sami: Král Harold má na kahánku, a je proto jasné, že musí vládu v království Za sedmero horami někomu předat. Ještě jasnější je, že nástupcem trůnu se má stát manžel jeho nejjasnější dcery Fiony. Shrek se ale vyhlídkám na kralování brání tak intenzívně, že se raději rozhodne přemluvit Fionina bratrance, teenagera Artuše, aby si královskou korunu nasadil on. Nejdřív ho ale bude muset najít a udělat z něj chlapa.

Zatímco Shrek, Oslík a Kocour v botách se vydávají na poměrně dobrodružnou expedici, osiřelá Fiona má úplně jiné starosti. Absence mužského elementu v království se rozhodne zneužít již jednou odpálkovaný Krasoň, který se chce za pomoci záporných pohádkových postav zmocnit vlády v zemi Za sedmero horami násilím. Fiona je ale především Zlobryně a až na druhém místě princezna, a proto se Krasoňovi a jeho zlé armádě postaví. Navíc není sama, v první linii s ní kromě královny Lilien kráčí i svůdné komando princezen (Sněhurka, Popelka, Růženka a další), které jsou odhodlány všechny své přednosti využít boji...

Shrek the Third, USA 2007, 93 min., český dabing, režie: Chris Miller, Raman Hui, hrají: David Novotný, Tomáš Juřička, Kamila Špráchalová, Aleš Procházka, Růžena Merunková, Petr Pelzer, Libor Hruška, Vojtěch Kotek...

Edith Piaf

Snímek o světoznámé šansoniérce Edith Piaf, který zahájil letošní prestižní filmový festival Berlinale, kde sklidil obrovské ovace, natočil režisér Olivier Dahan (Purpurové řeky 2: Andělé apokalypsy). Do hlavní role obsadil skvělou Marion Cotillardovou (Taxi, Velká ryba/, Dobrý ročník). Pro natáčení si režisér kromě Francie vybral také Prahu a ve snímku se objeví plejáda českých herců.

Narodila se na chodníku, vyrůstala v nevěstinci, vydělávala si pouličním zpěvem, přesto se z ní stala světoznámá hvězda první velikosti. Život Edith Piaf byl bojem o hudbu, přežití a lásku. Její magický hlas, vášeň a přátelství s hvězdami své doby jí od dětství v chudobě přivedlo k obdivu celého světa. Žila vždy naplno a ničeho nelitovala. Díky své neuvěřitelně silné vůli a neobyčejnému nadání se vypořádala s tragickým osudem a její sen z dětství se stal skutečností. "Jednou budu bohatá, budu samé prachy. Budu mít bílý auťák a černého šoféra."

La Vie en rose, Francie / Velká Británie / Česko 2007, 140 min., české titulky, režie: Olivier Dahan, hrají: Marion Cotillardová, Sylvie Testudová, Clotilde Courau, Jean-Paul Rouve, Pascal Greggory, Caroline Siholová, Emmanuelle Seignerová, Gérard Depardieu, Marek Vašut...

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků