Hlavní obsah

Premiéry - Normal, Monstra vs. Vetřelci a Angelopoulos

Klíčovou premiérou tohoto týdně je česko-makedonské drama Julia Ševčíka o sériovém vrahovi z přelomu 20. a 30. let Normal. V kinech se dále objeví animovaný sníme Monstra vs. Vetřelci a tři dramata. Nejzajímavějším z nich je řecký snímek Prach času známého režiséra Thea Angelopoulose.

Premiéry - Normal, Monstra vs. Vetřelci a Angelopoulos

Normal

 

FOTO: Bontonfilm, Bez zdroje
Normal je natočený podle skutečného případu sériového vraha, upíra z Düsseldorfu Petra Kürtena, který v době hospodářské krize děsil Evropu. Obrazově velmi zajímavý snímek, inspirovaný trochu německým expresionismem, zachycuje vražedné řádění muže, který zabil osm lidí, přičemž mnoho dalších jich napadl.

Když se vzdal policii, ujal se jeho obhajoby ambiciózní mladý právník, který je přesvědčen, že Kurten je psychicky vyšinutý. Pokouší se poznat pozadí nelítostných činů. V průběhu pátrání potkává další velmi tajemnou postavu, atraktivní Kurtenovu ženu. S přibývajícími důkazy je stále jasnější, že vrah ještě neřekl své poslední slovo. Obhájce zjišťuje, že bude muset bojovat, aby vyvázl živý.

Brutálního vraha ztvárnil Milan Kňažko, jeho ženu hraje Dagmar Havlová. Protivníka Kürtena ztvárnil mladý talent českého herectví Pavel Gajdoš v roli ambiciózního obhájce.


Normal, Česká republika, 2009 100, minut, režie: Julius Ševčík, hrají: Milan Kňažko, Pavel Gajdoš, Dagmar Veškrnová - Havlová, Zuzana Kajnarová, Miroslav Táborský, Jan Vlasák, Meto Jovanovski...

Monstra vs. Vetřelci

FOTO: Bontonfilm, Bez zdroje

Studio Dreamworks opustilo svět líbivých zvířat a nabídlo animovanou sci-fi. Hrdinou však nejsou tajní agenti bránící zemi před všelijakým šmejdem z vesmíru ale úplně obyčejná dívka Susan, která má za pár hodin říct ano svému milému. Když ji do hlavy praští meteorit plný kosmického slizu, vyroste o patnáct metrů. Než se stačí svého vyvoleného zeptat, zda mu bude její výška vadit, zaútočí na ni speciální vojenská jednotka, zajme ji a uvězní v tajném vládním komplexu.

Tam Susan, oficiálně přejmenovaná na Enormiku, zjišťuje, že se svou výjimečností rozhodně není sama. Kromě ní tu jsou věznění geniální vědec Dr. Šváb, kterému po jednom neúspěšném pokusu nahradila vlastní hlavu hlava muší a Chybějící článek, což je reprezentant evolučního přechodu mezi rybou a člověkem  Dalšími obyvateli jsou rosolovitý a nezničitelný B.O.B. a sto metrů dlouhá larva přezdívaná Hmyzosaurka. Jejich doživotní internace skončí ve chvíli, kdy na Zemi zaútočí záhadný mimozemský robot. Protože konvenční zbraně na něho nepůsobí, zoufalý generál MacBomba požádá prezidenta, aby do boje proti vetřelcům povolal partu příšer.

Monsters vs. Aliens,  USA 2009, 94 min, Režie: Rob Letterman, Conrad Vernon
Mluví : Seth Rogenová, Paul Rudd, Rainn Wilson, Rees Witherspoonová, Kiefer Sutherland; v českém znění: Hana Ševčíková, Michal Holán, Filip Švarc, Jiří Knot, Ladislav Cigánek, Libor Hruška
...

 Prach času

 

FOTO: Aerofilms, Bez zdroje

Vynikající řecký režisér Theo Angelopoulos natočil druhý díl své trilogie, který má vynikající obsazení. Film je specifickou kronikou XX. století a současně podhaluje i pohled samotného režiséra na tvorbu. Hlavní postavou je americký režisér řeckého původu. Vrací se do filmových studií v Římě, aby dokončil natáčení filmu, které z neznámého důvodu přerušil. Hlavní hrdinkou je žena, jejíž příběh je inspirován osudem režisérovy matky. Až do konce svého života miluje dva muže, kteří jí lásku opětují. pozadí nejdůležitějších událostí druhé poloviny 20. století od smrti Stalina přes válku ve Vietnamu, aféru Watergate až po pád berlínské zdi, začátku nové éry i traumatického odmítnutí snů o lepším světě na přelomu tisíciletí v prászných berlínských ulicích.

Trilogia II, I, Skoni tou hronou,  Řecko 2008 , 125 minut Režie: Theo Angelopoulos
Hrají: Willem Dafoe, Bruno Ganz, Michel Piccoli, Irène Jacob, Christiane Paul, Alexandra Maria Lara ...

Chlapec v pruhovaném pyžamu

FOTO: Falcon, Bez zdroje

Film přináší netradiční obraz holocaustu, podaný dětskýma očima. Vypráví příběh osmiletého Bruna, syna velitele koncentračního tábora, který se spolu se svou rodinou  přestěhuje z válečného Berlína do domu poblíž koncentračního tábora Auschwitz. Tam vzniká zakázané přátelství Bruna a židovského chlapce žijícího na druhé straně ostnatého drátu, které s sebou přináší nečekané následky...  

The Boy In The Stripped Pajamas 2008, Velká Británie, 94 min. Režie: Mark Herman, Hrají: Asa Butterfield, David Thewlis, Vera Farmiga, Rupert Friend, Richard Johnson, Sheila Hancock...

 Život za zdí

 

FOTO: Atlantis, Bez zdroje

Kriminální drama ukazuje, jak se od sebe liší jednotlivé čtvrtě hlavního města Mexika, jak hluboké jsou sociální rozdíly mezi nimi a jak malá je cena lidského života. Do uzavřeného komplexu obytných budov vyšší střední třídy proniká trojice zlodějů, která při lupu zabije jednu obyvatelku. Dva z nich jsou na útěku zabiti, ale tření ani ne dvacetiletý se schová v luxusní čtvrti, kde ho obyvatelé chtějí lynčovat.

La Zona,  Mexiko 2007, 97 minut,Režie: Rodrigo Plá,Hrají: Daniel Giménez Cacho, Maribel Verdú, Mario Zaragoza, Enrique Arreola...

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků