Hlavní obsah
Během následujících pěti dnů se účastníci pokusí prezentovat širokou škálu nových poznatků nejen o životě a díle tohoto dramatika, ale i o kulturních stycích mezi Čechami a Anglií a o vlivu anglické renesance na českou a světovou kulturu. Foto: Profimedia.cz

Praha hostí Mezinárodní shakespearovský kongres

Znalci díla nejslavnějšího básníka a dramatika všech dob Williama Shakespeara se sjeli do Prahy. Mezinárodní kongres zmapuje dílo, život a vliv na kulturní události v Anglii i mimo britské ostrovy. Účast na něm přislíbilo na 800 historiků, divadelních kritiků a akademiků z několika zemí světa.

Během následujících pěti dnů se účastníci pokusí prezentovat širokou škálu nových poznatků nejen o životě a díle tohoto dramatika, ale i o kulturních stycích mezi Čechami a Anglií a o vlivu anglické renesance na českou a světovou kulturu. Foto: Profimedia.cz
Praha hostí Mezinárodní shakespearovský kongres

V pořadí již devátý kongres, který se od roku 1971 koná pravidelně každých pět let, letos nese téma Renesanční Shakespeare v proměnách času. Pořádá jej Filozofická fakulta Univerzity Karlovy společně s Mezinárodní shakespearovskou asociací a Národním divadlem (ND), jehož historická budova na pražském nábřeží hostila i pondělní slavnostní zahájení.

Na zahájení nechyběl rektor Univerzity Karlovy

"Je mi ctí, že se naše univerzita může podílet na události takového významu. Doufám, že v rámci kongresu budou kladeny nové otázky, na které budou nalezeny uspokojivé odpovědi," prohlásil na slavnostní ceremonii rektor Univerzity Karlovy (UK) Václav Hampl.

Kromě něj se mezi řečníky objevil i děkan Filozofické fakulty UK Michal Stehlík, překladatel a odborník na Shakespearovu tvorbu Martin Hilský nebo profesor dějin anglické a americké literatury Zdeněk Stříbrný. "Jsem velmi rád, že jsem se dočkal konání kongresu zde v Praze. Prvního ročníku ve Vancouveru jsem se bohužel kvůli tehdejšímu režimu u nás nemohl účastnit," uvedl ve svém proslovu.

Kongres má bohaté i zahraniční zastoupení. Mezi stovkami účastníků jsou znalci anglické literatury, renesančního divadla a dějin umění z Kanady, USA, Japonska, Itálie nebo Francie.

Během následujících pěti dnů se účastníci pokusí "prezentovat širokou škálu nových poznatků nejen o životě a díle tohoto dramatika, ale i o kulturních stycích mezi Čechami a Anglií a o vlivu anglické renesance na českou a světovou kulturu", stojí v tiskové zprávě ke konání kongresu. Semináře se budou věnovat například renesanci dramatikových her ve filmu, detailům z jeho života, jeho slavným sonetům nebo vlivu jeho tvorby v Asii.

Workshopy a divadelní představení

Vědecká setkání špiček v oboru doplní i doprovodné akce včetně workshopů, divadelních představení v rámci Letních shakespearovských slavností nebo tematických exkurzí na místa důležitá pro vědecké, kulturní a politické styky Anglie a Českých zemí na přelomu 16. a 17. století. Organizátoři naplánovali návštěvu Pražského hradu, bělohorského bojiště, Klementina, Faustova domu, Křivoklátu, Třeboně nebo Českého Krumlova.

"Nová scéna připravila doprovodný program, který se bude odehrávat na piazzetě ND. Každý večer tu poběží open air letní shakespearovské kino, dva podvečery bude bavit diváky plenérová klauniáda a až do konce měsíce je přístupná galerie velkoplošných fotografií ze shakespearovských inscenací ND," slibují pořadatelé. Jako první se v improvizovaném letním kině v centru Prahy divákům představí snímek britského režiséra Petera Greenawaye Prosperovy knihy na motivy Shakespearovy Bouře.

Podrobný program najdete zde.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků