Hlavní obsah

Poslední cvičný výstup Expedice Altaj - Cimrman

Ve dnech 12. až 14. července 2007 se v Popradu a pod Lomnickým štítem ve Vysokých Tatrách uskuteční třídenní pamětihodná akce - S Cimrmanem na Lomnický štít. Během této akce budou mít příznivci Járy Cimrmana možnost koupit si certifikát, sbírky Národ tobě, Járo Cimrmane a podpořit tak finančně jak samotnou Expedici, tak i vybudování Domu 4 Múz.

Poslední cvičný výstup Expedice Altaj - Cimrman

Dům 4 Múz je unikátní kulturní projekt - zařízení a pečovatelský dům, jehož posláním bude pomoci vysloužilým hercům a jiným umělcům v tíživých životních situacích způsobených nemocí, úrazem, stářím atd. Expedici Altaj - Cimrman již slovenští spolupořadatelé podpořili částkou převyšující 200 000 Kč.

Během prvního dne bude v Grand Hotelu Praha slavnostně otevřena putovní výstava Járy Cimrmana. Večer se divákům představí Divadlo Járy Cimrmana s hrou Vyšetřovaní ztráty třídní knihy. Druhý den se před již nedalekým odjezdem do pohoří Altaj uskuteční poslední cvičný výstup na Lomnický štít.

Na vrcholu Lomnického štítu bude slavnostně pokřtěna Cimrmanova vyhlídka a odhalena pamětní tabule Járy Cimrmana. Poslední den se odehraje golfový turnaj o putovní golfový vak Járy Cimrmana.

Proč se tato akce pořádá

V minulém roce objevili páni cimrmanologové nezpochybnitelné důkazy o vícenásobném pobytu Járy Cimrmana ve Vysokých Tatrách a jeho přínosu pro propagaci a rozvoj Vysokých Tater. Dnes je už téměř jisté, že Jára Cimrman navštívil Vysoké Tatry, které si zamiloval natolik, že se sem několikrát vrátil.

Jára Cimrman jako první pochopil celosvětový význam tohoto pohoří a proto okamžitě začal budovat cestovní ruch ve Vysokých Tatrách. Mezi jeho první kroky patřil technický návrh závěsné kabinkové lanovky na Lomnický štít, který měla realizovat uherská vláda v letech 1907 - 1909. Tento projekt se ovšem nikdy nerealizoval protože technicky tak předběhl svou dobu, že tehdejší moc nenašla odvahu na jeho provedení.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků