Hlavní obsah
Z filmu Ve stínu Foto: Falcon

Osm nominací na ceny kritiky mají filmy Ve stínu a Čtyři slunce

Nejúspěšnějšími tituly roku 2012 se v prvním kole hlasování o Ceny české filmové kritiky staly filmy Ve stínu (režie David Ondříček) a Čtyři slunce (režie Bohdan Sláma). Získaly shodně po osmi nominacích.

Z filmu Ve stínu Foto: Falcon
Osm nominací na ceny kritiky mají filmy Ve stínu a Čtyři slunce

Pětkrát byla nominována komedie Okresní přebor - poslední zápas Pepika Hnátka režiséra Jana Prušinovského. Všechny tři snímky se utkají o vítězství v kategorii Nejlepší film. Nominace oznámilo nově ustavené Sdružení českých filmových kritiků.

Laureáti třetího ročníku prestižních ocenění budou oznámeni 26. ledna v pražském Divadle Archa. Průvodkyní večera, který v přímém přenosu odvysílá na programu ČT2 Česká televize, bude Aňa Geislerová.

Tři nominace vybojoval snímek Jana Hřebejka Odpad město smrt, po dvou získaly filmy Posel (režie Vladimír Michálek), Až do města Aš (režie Iveta Grófová) a Láska v hrobě (režie David Vondráček). Mezi nominované se zařadily ještě snímky Dva nula, Polski film, Příliš mladá noc, Soukromý vesmír a Vrásky z lásky.

Láska v hrobě a Dva nula

Nejlepším dokumentárním filmem se mohou stát snímky Dva nula Pavla Abraháma, Láska v hrobě Davida Vondráčka a Soukromý vesmír Heleny Třeštíkové. V kategorii Cena RWE pro objev roku mají naději režiséři Iveta Grófová, Olmo Omerzu a David Vondráček.

V hereckých kategoriích zabodovali v hlavních i vedlejších rolích Jaroslav Plesl, Anna Geislerová, Karel Roden a Klára Melíšková (Čtyři slunce), Miroslav Krobot a Ondřej Vetchý (Okresní přebor), Ivan Trojan, Sebastian Koch a Soňa Norisová (Ve stínu), Jiří Vyorálek a Gabriela Mikulková (Posel), Gabriela Míčová (Odpad město smrt), Silvia Halušicová (Až do města Aš) a Jiřina Jirásková (Vrásky z lásky).

Podobně jako v prvních dvou ročnících probíhá hlasování dvoukolově. Prvního kola se zúčastnilo 42 filmových kritiků, což představuje 88 procent novinářů s právem hlasovat. Rozhodovali o 30 celovečerních hraných filmech a 15 celovečerních dokumentárních snímcích, které měly distribuční premiéru v roce 2012 a vyhověly statutu cen. Podrobnosti naleznou zájemci na adrese www.filmovakritika.cz.

Ceny kritiků mají upevnit tradici běžnou ve filmařsky vyspělých zemích, kdy filmoví publicisté nabízejí alternativní hodnotící pohled na domácí filmovou tvorbu, upozorňují na ambicióznější filmové projekty a zapojují se do diskuse o stavu domácí kinematografie. Nominační večer "konkurenčních" výročních cen České filmové a televizní akademie Český lev se uskuteční 2. února, vítězové převezmou křišťálové sošky 2. března už podvacáté.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků