Hlavní obsah

Nová alba: Queensryche, Bonamassa i Žalman

Alba, na která upozorňujeme v tomto týdnu, nejsou sice ve všech případech zcela čerstvá, nicméně nebylo by dobré, kdyby se v záplavě jiných ztratila. Došlo na zcela nový počin amerických Queensryche, kteří jsou na scéně již třicet let i na novinku skvělého kytaristy Joe Bonamassy a také na kolekci Pavla Žalmana, kterou si nahrál k narozeninám.

Nová alba: Queensryche, Bonamassa i Žalman

Queensryche: Dedicated To Chaos

Již předlouhých třicet let se americká kapela Queensryche snaží pokropit hudbymilovný svět krásou svého progresivního rocku. Je dokonce chápána jako průkopnice tohoto stylu v jeho moderní podobě, což samozřejmě snaživě dokazuje i na novém albu. Je v její diskografii dvanácté v pořadí a nese podle očekávání přesně to, co kapela na scéně činila dosud. Její kompozice mají nosné myšlenky, hudební bravuru a pěvecké party Geoffa Tatea nelze pro nic kritizovat nebo napadat. Písně jsou ale místy trošku profesorské, jako by s přicházejícím věkem muzikanti zanevřeli na proudící energii a sázeli v podstatě jen na její klidnou přítomnost.

Roadrunner Records

 

Joe Bonamassa: Dust Bowl

Na své nové album Just Bowl si fenomenální americký kytarista Joe Bonamassa pozval pěknou řádku hostů. Jistě aby bylo barevnější a hudebně hřejivější, přičemž se netřeba obávat, že se tento čtyřiatřicetiletý rodák z New Yorku v záplavě rukou a tónů ztratil. K jeho základní bluesové hře, kterou však podává takříkajíc současně, vyškolen muzikou své generace, přidává postupy rock’n’rollu nebo inspirativního hard rocku. Jako vokalisté se k němu na kolekci přidali John Hiatt, Glenn Hughes či hlasově „krásná“ Američanka Beth Hartová. Vzniklo album veskrze poctivé a přitom nijak akademické, spíše populárně naučné.

Mascott Label Group

Selena Gomez & The Scene: When The Sun Goes Down

Skladby, jejichž spoluautorkami jsou Britney Spearsová, Katy Perry či Pixie Lott, producenti, kteří spolupracovali s Beyoncé nebo Fergie, jedna z nejpopulárnějších mladých zpěvaček a hereček v Americe, navíc podle všeho dívka zpěváka Justina Biebera. Tuto kombinaci mediálně vděčných témat nebylo možné ponechat bez výtěžku. Osmnáctiletá zpěvačka a herečka Selena Gomezová tak vydala své třetí album, které je nejambicióznější ze všech. Jednak z výše uvedených důvodů, také proto, že rodačka z Texasu jako vokalistka aktuálně „vyrostla“ a ve studiu prý působila mnohem jistěji než v minulosti. Koneckonců natáčela potřetí. Hudba je na desce mladá, taneční a popová, čili v zásadě spotřební. Obsah textů upletený na míru rozšířeným teenagerským pohledům na svět, a tak lze nahrávku v podstatě chápat jako zvládnutou. Umění, hluboké sdělení ani generační poselství na ní ovšem nehledejme.

Universal Music

Sugesce: Těch blbých dní si udělej míň

Nebylo by spravedlivé věnovat se v této rubrice pouze kapelám zahraničním a slavným tuzemským. Spousta souborů a zpěváků u nás vydává totiž nahrávky, které si minimálně zaslouží zmínku. Jednou z nich je kapela Sugesce z Nosislavi. Kolekce nazvaná Těch blbých dní si udělej míň je první v její diskografii a nese si řadu obvyklých neduhů debutů. Kvalita zvuku není ideální, kytary a rytmika se utápějí za zpěvy, které pohříchu nejsou příliš nosné, pročež celkový dojem je spíše rozpačitý. Přesto z alba „vytékají“ některé skladby, které mají zajímavou emotivní náladu a ani texty nejsou bezmyšlenkovité.

Vlastní náklad

Žalman & hosté: Budějky

Jedním z dárků, které si písničkář Pavel „Žalman“ Lohonka nadělil ke svým pětašedesátým narozeninám, je nové album kapely Žalman a hosté. Dostalo název Budějky, protože se jím Žalman po letech vrací zpátky ke svým hudebním kořenům do svého města. Ty nachází v jednoduchosti, prostých aranžích písní a v řadě textových reminiscencích. Kolekce nabízí dvacet písní a jeden bonus. Je na ní i několik znovu natočených nezapomenutelných písniček z minulosti. Album vzniklo v českobudějovickém studiu MK Production a je opatřeno obalem, na němž jsou do historické fotografie budějovického náměstí dokresleny postavy členů kapely.

Universal Music

 

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků