Hlavní obsah

Národní technická knihovna se otevře v roce 2009

Národní technická knihovna by se podle současných plánů měla otevřít na podzim roku 2009. Na Flemingově náměstí v Praze 6 bude stát největší současná knihovna v Praze od roku 1927. Náklady na stavbu by se měly vyšplhat na 2,1 miliardy korun.

Národní technická knihovna se otevře v roce 2009

Ředitel Státní technické knihovny Martin Svoboda řekl, že věří, že zvýšené náklady pokryje ministerstvo školství. Spíše než finance je ale podle něj problémem nedořešený vztah institucí, které mají v budově sídlit. Původně se počítalo se založením veřejné výzkumné společnosti, to však nový zákon upravující tento druh společností nedovoluje.

Milión publikací

V úvahu tak připadá i řešení, kdy by mezi sebou všechny subjekty podílející se na provozu knihovny uzavřely smlouvy. Na tomto nedořešeném problému se pravděpodobně podepisuje nejistá situace na ministerstvu v posledním roce.

NTK se s více než jedním miliónem svazků stane nejobsáhlejším pramenem technické literatury v České republice.

:. Vizualizace Národní technické knihovny, kterou navrhl ateliér Projektil Architekti. Foto: stk.cz

Do budovy přestěhují své knihovní fondy technické vysoké školy a část knih přijde z Klementina, odkud se vystěhuje Státní technická knihovna. Své místo najde v budově okrouhlého tvaru i městská knihovna šestého pražského obvodu.

Jedním z cílů stavby knihovny je také transformace Státní technické knihovny zpět k vysokým školám - od roku 1991 je tato instituce zřizovaná ministerstvem školství.

Šest pater a 400 počítačů

Budova bude mít šest nadzemních podlaží, která budou určena pro veřejné prostory knihovny a její administrativní zázemí, a tři podzemní podlaží s parkovištěm a depozitářem knih. Nadzemní patra budou až po střechu budovy prostoupena ústředním atriem.

:. Pohled do atria knihovny. Foto: stk.cz

Knihovna nabídne téměř 1300 čtenářských míst ve více než 50 učebnách a studovnách. K dispozici zde bude 400 osobních počítačů s připojením na internet a v celé budově bude i funkční bezdrátové připojení.

Autorem architektonického návrhu knihovny je ateliér Projektil Architekti.

Mezi přední knihovnické objekty bude patřit i budova Národní knihovny za dvě a půl miliardy podle návrhu architekta Jana Kaplického. Do konce roku 2010 by měla vstavba vyrůst na Letné.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků