Hlavní obsah
Obraz Amedea Modiglianiho Nu couché (sur le côté gauche) - Ležící akt (na levém boku) Foto: Aukční síň Sotheby's

Modiglianiho Ležící akt se prodal za 3,4 miliardy

Za 157,2 miliónu dolarů (3,4 miliardy korun) se na aukci v New Yorku prodal obraz Amedea Modiglianiho Nu couché (sur le côté gauche) - Ležící akt (na levém boku). Dílo zezadu zobrazuje ležící ženu, která má otočenou hlavu a dívá se přímo do očí pozorovatele. Podle agentury AFP se stalo dílo čtvrtým nejdráže prodaným obrazem ve veřejné aukci. Prvenství drží obraz Leonarda Da Vinciho.

Obraz Amedea Modiglianiho Nu couché (sur le côté gauche) - Ležící akt (na levém boku) Foto: Aukční síň Sotheby's
Modiglianiho Ležící akt se prodal za 3,4 miliardy

Aukční síň Sotheby's původně odhadovala, že by se Modiglianiho obraz mohl prodat za 150 miliónů dolarů (3,2 miliardy korun). Italský umělec namaloval dílo v roce 1917, tři roky před svou smrtí. Jde o jeho největší plátno s aktem.

O Modiglianiho obrazy je vždy velký zájem. V newyorské aukční síni Christie's se v roce 2015 vydražil za 170,4 miliónu dolarů obraz Nu couché (Ležící akt). Tento obraz je nadále nejdráže prodaným Modiglianiho dílem.

Absolutní rekord co do ceny vydraženého obrazu je z loňského listopadu, kdy bylo v New Yorku za 450,3 miliónu dolarů (skoro deset miliard korun) prodáno plátno italského renesančního malíře Leonarda Da Vinciho. Jde o dílo zobrazující Ježíše Krista pojmenované Salvator Mundi (Spasitel světa).

Nyní vydražený obraz se podle AFP zařadil na čtvrtou příčku v seznamu nejdráže prodaných výtvarných děl ve veřejných aukcích. Na prvním místě je Da Vinciho Spasitel světa, na druhém Alžírské ženy Pabla Picassa, které se v roce 2015 prodaly za 179,4 milionu dolarů. Na třetím, stejně jako na čtvrtém místě je Modiglianiho akt.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků