Hlavní obsah
Milan Kundera v roce 2009 Foto: Profimedia.cz

Milan Kundera

Milan Kundera je dnes nejvýznamnějším autorem českého původu. Jeho knihy fascinují odborníky od ČR přes Francii, USA až po Japonsko a přestože nepatří do oblasti lehce konzumovatelného literárního popu, mají i komerční úspěch. Samotného Kunderu málokdo zná, spisovatel totiž odmítá vystupovat na veřejnosti a pro literární ceny si nechodí.

Milan Kundera v roce 2009 Foto: Profimedia.cz
Milan Kundera

Narodil se v roce 1929 v Brně. Studoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, kterou nedokončil, a filmovou fakultu na AMU. Od sedmdesátých let žije ve Francii a nepíše česky.

Začínal v 50. letech básněmi a napsal také divadelní hru Majitelé klíčů, ale jádrem jeho tvorby jsou hlavně povídky a romány. Ke špičce prózy 20. století se řadí zejména povídky ze 60. let Směšné lásky a slavný román Žert.

Milan Kundera s manželkou v roce 1973

Foto: Profimedia.cz

V tomto svém nejproslulejším díle Kundera rozpracoval tezi, že naše činy nabývají opačného smyslu, než jaký jim připisujeme. Když student Ludvík v Žertu odešle kolegyni pohled s poznámkou zesměšňující marxismus, netuší, jakou bizarní smršť pohrom na sebe přivolá. Celé dějiny pak autorovi připadají jako jeden velký krutý žert.

Kundera sám napsal také scénář k filmu Žert. Ve snímku si zahráli Josef Somr, Luďek Munzar a Jana Dítětová.

Z pozdějších autorových prací vyniká Život je jindeNesnesitelná lehkost bytíNesmrtelnost či Pomalost. Ve Francii Kundera vydal také sbírku esejů Zrazené testamenty, Umění románu a další tituly.

Člověk Kundera

Kundera je znám tím, že nestojí o pozornost veřejnosti a do Česka jezdí jen soukromě. Chce, aby pozornost vzbuzovaly jeho knihy, nikoliv život.

V roce 2008 se v týdeníku Respekt objevila informace, že Kundera v roce 1950 udal komunistické policii agenta Miloše Dvořáčka. Celá kauza ale vznikla jen na základě nejednoznačného policejního zápisu. Podle některých historiků udával někdo jiný a další připomínají, že vše je možná jen trapné nedorozumění.

Milan Kundera v roce 2007

Foto: Profimedia.cz

Podle historika Jiřího Pernese z Ústavu pro soudobé dějiny Kundera mluvil s policií, ale nevěděl, že udává agenta. Ve skutečnosti se mohl jen zmínit o podezřelé osobě, která přespala na VŠ kolejích. Kundera byl v té době studentským předákem kolejí a informovat o cizích lidech byla jeho povinnost.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků