Hlavní obsah
Foto: Jan Handrejch, Právo

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary je nejvýznamnější filmový festival v České republice a také jediný u nás, který získal označení kategorie A. Každý rok začátkem prázdnin představuje stovky filmů a je navštěvován jak nezávislými tvůrci z celého světa, tak hollywoodskými hvězdami.

Foto: Jan Handrejch, Právo
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary

Hlavní soutěží festivalu je Mezinárodní soutěž celovečerních hraných filmů, do které se dostávají snímky natočené v uplynulé sezóně a dosud neuvedené v soutěži jiného festivalu kategorie A. Kromě toho se pravidelně konají menší soutěže, například  soutěže dokumentárních filmů a soutěž sekce Na východ od Západu.

Scarlett Johanssonová dorazila do Varů v roce 2001.

Foto: KVIFF

Pro Čechy je festival možností vidět zahraniční artové filmy, které by se do běžné   komerční distribuce nedostaly, a cizinci ho chápou naopak jako možnost seznámit se se středoevropskou či východoevropskou kinematografií, která se v zahraničí  velmi těžko prosazuje.

John Travolta v Karlových Varech na 48. ročníku filmového festivalu

Foto: Milan Malíček, Právo

Na festival se pravidelně akredituje cca 500 novinářů a patří k několika málo událostem v ČR, které vždy vyvolají zájem světových médií, včetně zámořských.

Robert De Niro navštívil festival v roce 2008

Foto: Reuters

Karlovarský festival je výjimečný tím, že není určen jen celebritám a médiím, ale také studentům a filmovým fajnšmekrům, čemuž odpovídají i velmi výhodné ceny lístků a do jisté míry neformální prostředí. Někdy je zkresleně vnímán jako nekonečná série luxusních večírků, ale jeho podstatou zůstávají filmy.

Od komunistů k De Nirovi

MFF Karlovy Vary byl založen v roce 1946. Až do roku 1989 musel být poplatný oficiální ideologii diktované komunistickou stranou, a tak o něj po listopadu lidé ztratili zájem.

Oliver Stone navštívil festival v roce 2013

Foto: Jan Handrejch, Právo

Od roku 1994 se ale festivalu ujal nový tým, jehož nejznámějšími tvářemi jsou herec Jiří Bartoška a filmová publicistka Eva Zaoralová, a podařilo se vybudovat nový festival, který se rozrostl a získal mezinárodní renomé.

Od té doby Karlovy Vary navštěvují i veřejností netrpělivě očekávané hollywoodské hvězdy jako John Travolta, Oliver Stone, Danny DeVito, Sharon Stoneová, Susan Sarandonová, Jude Law, Scarlett Johanssonová, John Malkovich, Robert De Niro, Robert Redford, Danny Glover, Renée Zellwegerová, Danny Trejo a další.

Největší hvězdy festivalu

John Travolta

Oliver Stone

Danny DeVito

Sharon Stoneová

Scarlett Johanssonová

John Malkovich

Robert De Niro

Robert Redford

Danny Glover

Renée Zellwegerová

Oficiální web festivalu: www.kviff.com

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků