Hlavní obsah
Ministr zahraničních věcí Martin Stropnický (ANO) Foto: Petr Horník, Právo

Martin Stropnický

Martin Stropnický je herec, politik a diplomat. Byl ministrem kultury v úřednické vládě Josefa Tošovského, ministrem obrany za ANO ve vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD) a také ministrem zahraničí v menšinové vládě bez důvěry vedené Andrejem Babišem (ANO). Několik let byl uměleckým šéfem pražského Divadla na Vinohradech.

Ministr zahraničních věcí Martin Stropnický (ANO) Foto: Petr Horník, Právo
Martin Stropnický

Martin Stropnický se narodil 19. prosince 1956 v Praze. V mládí studoval na francouzském lyceu v Ankaře. Střední školu dokončil v Praze a v roce 1980 úspěšně dostudoval Divadelní fakultu AMU.

Do povědomí lidí se zapsal především jako herec. Začínal v divadle v Mostě a mezi léty 1980 až 1986 byl členem Městských divadel pražských. Do roku 1990 měl angažmá v Divadle na Vinohradech.

Martin Stropnický na archivním snímku

Foto: Václav Jirsa, Právo

V roce 1991 absolvoval Diplomatickou akademii ve Vídni, posléze působil na ministerstvu zahraničí. Nejprve zastával pozici poradce, později se stal generálním ředitelem sekce kulturních styků. Od června 1993 do října 1994 byl velvyslancem v Portugalsku, v letech 1994 až 1997 působil jako velvyslanec v Itálii. V roce 1998 se stal krátce ministrem kultury ve vládě Josefa Tošovského.

Jako velvyslanec pracoval ještě v letech 1999 a 2002 ve Vatikánu. Pak se vrátil k divadlu a filmu. Od dubna 2003 byl do roku 2012 uměleckým šéfem Divadla na Vinohradech.

Získal cenu Thalie 2002 za roli ve hře Howard Katz. Ztvárnil také například roli majora Tomečka v seriálu kriminálka Anděl.

Martin Stropnický a Dagmar Havlovou v Divadle na Vinohradech

Foto: Petr Horník, Právo

V roce 2013 se Stropnický vrátil do politiky jako kandidát ve volbách do Poslanecké sněmovny za hnutí ANO. Byl jednou z nejvýraznějších tváří nově vzniklého subjektu. Poté, co ANO dojednalo koalici s ČSSD a KDU-ČSL, byl navržen na ministra obrany.

Prezident Miloš Zeman mu vytýkal nezkušenost s touto problematikou, raději si ho přál na místě ministra zahraničí. Stropnického ale do čela resortu obrany v lednu 2014 jmenoval. Vláda i přes koaliční třenice nakonec vydržela celé volební období a Stropnický se stal nejdéle sloužícím ministrem obrany od vzniku samostatné České republiky.

Po sněmovních volbách 2017 jej Andrej Babiš jmenoval ministrem zahraničních věcí ve své nově vznikající menšinové vládě, pro niž si však ANO nedokázalo vyjednat podporu u ostatních stran. Kabinet v lednu 2018 nezískal důvěru Sněmovny, následně vládl v demisi.

V květnu 2018 oznámil, že jakmile vznikne nová vláda, hodlá v české politice skončit. Na přelomu září a října 2018 Stropnický rezignoval na funkce poslance i místopředsedy hnutí ANO, stal se velvyslancem ČR v Izraeli.

S manželkou Veronikou Žilkovou

Foto: Milan Malíček, Právo

Stropnický je potřetí ženatý. Jeho první i druhou ženou byla scénáristka Lucie Stropnická. Má s ní tři děti. Syn Matěj byl jeden čas předsedou Strany zelených.

Třetí manželkou Martina Stropnického je herečka Veronika Žilková. S ní má dceru.

Stropnický mluví anglicky, portugalsky, italsky, rusky a německy. Je nositelem italského vyznamenání Řád rytíře Velkého kříže.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků