Hlavní obsah
Olaf Hanel, Bez názvu, 2005–2007, z výstavy v Galerii U Prstenu. Foto: Foto katalog, Právo

Na výtvarné scéně působí výtvarník Olaf Hanel jako malíř, grafik, sochař, nebo také jako kurátor a kritik. S jeho tvorbou se můžeme tento měsíc seznámit hned ve dvou pražských galeriích.

Olaf Hanel, Bez názvu, 2005–2007, z výstavy v Galerii U Prstenu. Foto: Foto katalog, Právo
Krasohledem malíře Olafa Hanela

Ztichlá klika v Betlémské ulici vystavuje Hanelovy grafiky a starší minimalistické prace. Mnohé z nich autor vytvořil v době, kdy v podstatě nevystupoval na umělecké scéně, tedy v době, kdy podepsal Chartu 77. Galerie U Prstenu v Jilské ulici nabízí ke zhlédnutí umělcovy malby z posledních let i několik objektů.

Hanelovy obrazy jsou pestrou mozaikou tvarů i barev, kterou jsme jako děti vídali v krasohledu. Barevné bubliny vytvářejí pravidelné ostře ohraničené obrazce vycházející ze středu obrazu jako z oka bublifuku. Své starší práce ostatně jeho pomocí tvořil.

Hanel dokonce použil na obraze i kuchyňského pařáčku, který umístil, asamblážoval, v centru kompozice. Fascinují jej i jiné mechanismy, například clona fotoaparátu, oko a jeho těžko napodobitelná barevnost duhovky, nebo mimikry, kterým je vlastní obrovské proměnlivé barevné rozpětí. Ústředním motivem jeho poslední tvorby je kruh.

Olaf Hanel žil dlouho v Kanadě, od roku 1990 však tvoří v Čechách. Máme tak možnost podívat se na svět jeho nevšedním krasohledem. Zážitky, které z těchto barevných a abstraktně pohybových her plynou, můžeme zakusit do 10. února ve zmíněných galeriích.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků