Hlavní obsah

Konference bude řešit, zda je Harry Potter větší než Ježíš

Vědecká konference s přednáškami například s titulem Freud a fetišistická fantazie - kouzlo, touha a ztráta v Harrym Potterovi začíná ve čtvrtek v kanadském Torontu. Britský deník The Scotsman napsal, že se jí zúčastní na 1500 mudlů (výraz, který se v sedmidílné sérii knih Joanne K. Rowlingové o Harrym Potterovi používá pro obyčejné lidi, kteří nejsou čaroději) a bude trvat čtyři dny.

Konference bude řešit, zda je Harry Potter větší než Ježíš

Přednášky odhalí v Potterově kamarádce Hermioně feministku, Harry Potter bude srovnáván s Ježíšem Kristem a hlavní záporný hrdina Voldemort bude diagnostikován jako sociopatický narcisista.

Jedna z přednášek je věnována dobrodružstvím Harryho Pottera v kontextu mezinárodních vztahů. Jistá Gwendolyn Limbacková si připravila lekci o tom, jak Hermiona hledá sama sebe a že je modelovou feministkou, Angela Beth Fulková zase analýzu s titulem Homoerotika v internátních školách a Kathleen Hohmanová použila genetický výzkum pro přednášku Genetika: Mudla nebo čaroděj, v niž se snaží odhalit, které genetické indikátory naznačují, kdo bude schopen létat na koštěti a ovládat čarodějnickou hůlku.

Voldemort jako sociopat

Pastor Travis Prinzi se rozhodl podrobněji analyzovat Voldemorta v přednášce Voldemort - stín, sociopat, hříšník. Analýze neunikne ani famfrpál, jakýsi lední hokej na koštěti, který je populární mezi žáky internátní čarodějnické školy v Bradavicích a v níž Harry Potter vyniká. George Plitnik se pokusí vysvětlit, co z famfrpálu a dalších kouzel knih o Harrym Potterovi by bylo možné docílit za pomoci současných vědeckých znalostí.

Pro mnohé bude jistě překvapení přednáška muže, který se chce nazývat jen Logospilgrim a který pojedná o postavě profesora Snapea - bledého, nepřívětivého, ba krutého muže, jednoho z oponentů Harryho Pottera a vraha oblíbeného profesora Brumbála - jako o křesťanském duchovním, který má hodně společného s Kristem.

Křesťanský kontext, například v motivu zmrtvýchvstání, spatřuje v knihách Rowlingové ve své přednášce John Granger, zatímco Grace Dowová bude hovořit na téma Harry Potter, osvícený filozof a bude srovnávat díl Harry Potter a Fénixův řád s Platónovou alegorií jeskyně v jeho Republice. 

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků