Hlavní obsah
Herečka Emília Vášáryová s kolegou Jiřím Macháčkem při natáčení nového filmu Jana Hřebejka podle scénáře Michala Viewegha Nestyda. Foto: Peška Stanislav, ČTK

Tak trochu paparazziovskou scénou, kdy fotografové sledují Jiřího Macháčka a jeho tajnou přítelkyni, pokračovalo v pondělí v Praze natáčení filmu Jana Hřebejka nazvaného Nestyda. To, že tajemnou kráskou je Emília Vášáryová, se dozvědí první diváci 9. října, kdy má mít snímek premiéru. Už 15. května neúnavný filmař představí svůj projekt s názvem U mě dobrý, který dokončil loni na podzim.

Herečka Emília Vášáryová s kolegou Jiřím Macháčkem při natáčení nového filmu Jana Hřebejka podle scénáře Michala Viewegha Nestyda. Foto: Peška Stanislav, ČTK
Hřebejk natáčí Nestydu

Pikantní bylo, že režisér využil sice neherce, ale přesto lidi "od fochu" - o spolupráci totiž požádal skutečné fotografy, kteří na natáčení přišli. "Paní Emília Vášáryová hraje zpěvačku kalibru Hany Hegerové či Marty Kubišové. Jiří Macháček ztvárňuje jejího o pár let mladšího přítele. Ona nyní získala hudební cenu, kterou jsme si půjčili od Matěje Rupperta. Od vás potřebujeme, abyste je oba vyfotili," zasvětil režisér fotoreportéry do situace.

Projekt Nestyda se rodil řadu let. Původně měl vzniknout povídkový snímek na motivy úspěšné knihy Michala Viewegha Povídky o manželství a sexu. Nápad vzešel od Hřebejka, který oslovil spisovatele s projektem, na kterém měli ještě participovat režiséři Petr Nikolaev a Igor Chaun. Z realizace však nakonec sešlo.

"Pak jsem dostal návrh, abych povídky pospojoval a udělal celovečerní film. Doslova se to nabízelo, protože jednotlivé příběhy spojoval jediný protagonista. Napsal jsem tedy první verzi scénáře, která se Honzovi velmi líbila. Pak ovšem přicházel s novými a novými nápady. Výsledkem je sedm verzí, což se mi zpočátku nelíbilo. I když některé úpravy byly jen kosmetické, rozdíl například mezi druhou a šestou verzí je už výrazný. Nakonec jsem byl ale rád, že jsem se nechal přinutit udělat pro tento snímek maximum," řekl Viewegh. I on se prý na plátně mihne.

Hrdinou je moderátor 

Hrdinou filmu je moderátor televizní relace o počasí Oskar. Jako řada čtyřicátníků se pokouší neustálými zálety zahnat hlásící se krizi středního věku i narůstající manželskou nespokojenost. Když ale kvůli flirtu zfalšuje předpověď, ocitá se bez práce i bez manželky. Bezstarostný život svobodného mládence, protkaný milenkami různých věkových kategorií, však není tak idylický. Nemá to totiž být jen veselohra o potížích jednoho sukničkáře. Režisérovou ambicí je natočit rodinnou komedii, která vychází z ironického, typicky vieweghovského pohledu na vztahy - milostné, manželské i rodinné.

Hřebejk je přesvědčen o tom, že půjde o hodně osobní výpověď, rozdíl je však v tom, že se neinspiroval přáteli a známými. Nestydu považuje za spíše komorní romantickou komedii. Spolu s Macháčkem spolupracoval na konečné verzi scénáře. Další postavy ztvární Simona Babčáková, Pavel Liška, Nina Divíšková, Pavel Landovský, Eva Kerekéšová, Roman Luknár a Ady Hajdu. Natáčet se má do 20. února.

Povídky o manželství a sexu v literární podobě jsou odrazem určité doby i etapy v autorově životě. Scénář, který vzniká s desetiletým odstupem, reflektuje novou situaci. Tvůrci chtěli vše nové pro film zachovat, ale místy se ukázalo, že například v hlavním hrdinovi se někde slučuje několik charakterových typů. Právě v tom vidí režisér neocenitelný Macháčkův vklad, který v této fázi pomohl dotáhnout tvar budoucí filmové postavy.

Producenty jsou Rudolf Biermann a Tomáš Hoffman, na jejichž kontě jsou divácky úspěšné snímky podle Vieweghových knih - Román pro ženy a Účastníci zájezdu. Po dlouhé sérii snímků, na nichž se podílel se scenáristou Petrem Jarchovským, se nyní Hřebejk setkává s jiným autorem a také svému dvornímu producentovi Ondřeji Trojanovi dopřál trochu oddechového času.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků