Hlavní obsah
Logo Grammy Awards Foto: Grammy Awards

Grammy

Grammy Awards, nejznámější hudební ceny světa, uděluje v USA od roku 1958 organizace nazvaná National Academy of Recording Arts and Sciences. Ačkoliv Grammy může vyhrát umělec, producent či zvukový technik jakékoliv národnosti, ceny vždy reflektovaly především americkou hudební scénu a jejich celosvětová platnost byla a je sporná.

Logo Grammy Awards Foto: Grammy Awards
Grammy

Historie

První pokus o televizní vysílání slavnostního předávání cen Grammy se datuje k roku 1959. Od roku 1971 se pak Grammy vysílají pravidelně v přímém přenosu. Vždy jsou spojeny s řadou živých vystoupení a rozhovorů s vítězi.

Samotné ceny se za půl století příliš nezměnily, stále připomínají gramofón na podstavci, jen dnes jsou větší a pevnější než v padesátých letech.

Jazzový veterán Herbie Hancock se raduje z dvou cen Grammy

Foto: Lucy Nicholson , Reuters

Nejvíce Grammy v historii získal Georg Solti (31), na druhém místě je Quincy Jones (27). Nejúspěšnější ženou je americká country zpěvačka Alison Kraussová, která vlastní 26 gramofónků. Grammy získal také Čech Jan Hammer.

Hlasování

Pokud jde o počet kategorií, jsou Grammy patrně nejnepřehlednější ceny na světě. Kategorií je v současnosti 109, ale jejich počet se často mění. Jsou mezi nimi i velmi specifické ceny (např. nejlepší havajské album, nejlepší cajun a zydeco album, nejlepší reggae album, nejlepší zvukový inženýr apod.).

Návrhy na udělení Grammy mohou zasílat členové akademie, kterých je asi 12 000, nebo nahrávací společnosti. Zhruba 150 členů akademie se pak sejde k poslechu ukázek, aby posoudily, zda se hodí do daných kategorií jako rock, pop či country. V této fázi se ještě neposuzuje technická nebo umělecká stránka, ale čistě žánrové zařazení.

Nominovat mohou pouze odborníci v dané oblasti - např. odborník na klasickou hudbu nemůže nominovat v kategorii Rhytm and Blues a naopak. Všichni ale mohou nominovat do čtyř hlavních kategorií: Nahrávka roku, Album roku, Píseň roku a Nejlepší nováček.

Ve finálním hlasování mohou opět všichni hlasovat pro čtyři hlavní ceny, ale celkově nesmí hlasovat ve více než osmi kategoriích.

Zmatky a kritika

Mnoho umělců a hudebních kritiků Grammy odsuzuje jako tupou konzumní show, která má sloužit jako reklama velkým firmám. Stává se, že někteří umělci si pro cenu nepřijdou.

V minulosti Grammy kritizoval např. Bono ze skupiny U2 a Maynard J. Keanan ze skupiny Tool. Keanan, který si pro svou cenu schválně nepřišel, vzkázal, že Grammy „ukájejí nízký intelekt a krmí masy“.

Někdy se akademie dopouští i komických přehmatů. Např. v roce 1988 dostali Grammy za nejlepší výkon v hard rocku / metalu Jethro Tull s deskou Crest of a Knave. Toto album přitom nemá s metalem a hard rockem mnoho společného.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků