Hlavní obsah
Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Filmové premiéry - Spojenec, Mlha a Luk

Tento týden mají premiéru tři filmy. Spojenec je thriller režiséra Spika Leeho s Denzelem Washingtonem, Jodie Fosterovou a Clivem Owenem, dále je do kin nasazen horor Mlha a korejské melodrama Luk.

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky
Filmové premiéry - Spojenec, Mlha a Luk

Spojenec

Americký režisér Spike Lee je zvyklý točit filmy, které nenechají diváka v klidu  - 25. hodina, Horečka džungle, Malcolm X. Na jeho chytré scénáře "slyší" vynikající herci. To je i případ thrilleru Spojenec, v němž se sešli dvojnásobní držitelé Oscarů Denzel Washington a Jodie Fosterová s nastupující filmovou hvězdou Clivem Owenem.

V přepadené bance drží lupiči desítky rukojmí. Zkušený newyorský detektiv Miller se musí utkat s asi nejchytřejším zločincem, kterého za svou bohatou kariéru potkal, a pokusit se překazit zločin, který se zdá být dokonalý. Ve chvíli, kdy se vyjednávání mezi policií a chladnokrevným stratégem přiostřuje, a všem zúčastněným začínají téct nervy, vstoupí do hry vlivná právnička, která chce tuto krizi využít ve svůj prospěch. A detektiv Miller si záhy uvědomí, že pravidla nebyla v téhle hře na kočku a na myš rozdána jednoznačně, že strany dobra a zla si neustále prohazují role a že na první pohled dokonalý zločin může být ještě dokonalejší...

Inside Man, USA 2006, 129 min., české titulky, režie: Spike Lee, hrají: Denzel Washington, Clive Owen, Jodie Fosterová, Willem Dafoe, Christopher Plummer...

Mlha

Horor Mlha je remakem stejnojmenného filmu legendárního Johna Carpentera z roku 1980.

Přesně před sto lety na skalnatém pobřeží izolovaného severokalifornského města Antonio Bay ztroskotala v tajemné mlze loď s malomocnými. Zakladatelé města ji záměrně navedli špatným směrem, což znamenalo smrt pro všechny na palubě. Teď se duchové mrtvých námořníků vracejí ze svých hrobů, aby se mohli pomstít. Jsou zahaleni do nadpřirozené mlhy, uvězněni v rezidencích odlehlé komunity a hledají potomky těch, kteří město kdysi založili a zabíjejí každého, kdo jim chce překazit jejich vražedné úmysly. Recenzi čtěte zde.

The Fog, USA 2005, 100 min., české titulky, režie: Rupert Wainwright, hrají: Tom Welling, Maggie Graceová, Selma Blairová, DeRay Davis, Kenneth Welsh, Adrian Hough...

Luk

Dvanáctý Kim Ki-dukův film vypráví poetický příběh pozdní lásky šedesátiletého muže, který žije na lodi kotvící na otevřeném moři. 

Společnicí nemluvného lodníka, a také zdatného lučištníka, je půvabná šestnáctiletá dívka, kterou jako dítě nalezl, vychoval a hluboce si ji zamiloval. Trpělivě odpočítává dny s blížícím se datem jejích sedmnáctin, kdy chystá svatbu. Jejich poklidné, pomalu plynoucí soužití oddělené od civilizace občas narušují vetřelci z pevniny, které sem láká rybolov. Až jednou zavítá na starou, pomalovanou loď sympatický mladík. Pěstoun s velkou nelibostí pozoruje, že jeho mladičké nevěstě padl do oka.

Pro starého muže, vyznávajícího archaické rituály, má významnou funkci luk. Nejen jako rychlá a přesná zbraň, jíž si hájí svébytnou existenci, ale slouží mu i k věštění budoucnosti nebo jako hudební nástroj. Luk s ostrými šípy je zástupným symbolem jeho síly i mužství.

Hwal, Korea/Japonsko 2005, 90 min., české tiulky, režie: Kim Ki-duk, hrají: Jeong Sung-hwan, Han Yeo-reum, Seo Ji-seok...    

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků